Zbog usporavanja ekonomskih aktivnosti uslijed pandemije koronavirusa prihodi lokalnih nivoa vlasti u FBiH u prvoj polovici 2020. godine smanjeni su za 26,6 miliona KM ili 5,91 posto u odnosu na isti period godinu ranije.
Taj podatak naveden je u Analizi utjecaja pandemije koronavirusa na finansijsku poziciju jedinica lokalne samouprave u FBiH, koji je na on line sjednici razmatralo Predsjedništvo Saveza općina i gradova Federacije BiH.
“Analiza naglašava da su se općine i gradovi za vrijeme pandemije koronavirusa suočili s naglim padom prihoda u lokalnim budžetima, koji je uzrokovan usporavanjem ekonomske aktivnosti i lokalnim mjerama fiskalnih olakšica za pogođene poslovne subjekte, i s istovremenim porastom dodatnih neplaniranih aktivnosti i obveza lokalnih vlasti u segmentima zdravstva, socijalne zaštite i ekonomskih poslova uslijed provedbe lokalnih mjera ublažavanja zdravstvenih, socijalnih i ekonomskih posljedica pandemije“, saopćeno je iz Saveza općina i gradova Federacije BiH (SOGFBiH).
Analiza dodatno pokazuje potrebu za neophodnim osiguravanjem više finansijskih sredstava budžetima jedinica lokalne samouprave u FBiH, posebno zbog važnosti uloge općina i gradova u suočavanju s izazovima pandemije.
Iz SOGFBiH poručuju kako bi ti podaci trebali poslužiti kao dodatni argument za potrebu jačanja finansijske pozicije lokalne razine vlasti u FBiH putem povećanja udjela općina i gradova u sustavu raspodjele javnih prihoda u FBiH.
Na sjednici je razmatrana i inicijativa Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, koja je pokrenula postupak za donošenje odluke o proglašenju olimpijskih borilišta na Igmanu, Bjelašnici i Trebeviću (staze za olimpijski spust i veleslalom na Bjelašnici, staze za biatlon i skijaško trčanje na Igmanu, skakaonice na Malom polju na Igmanu, bob staza na Trebeviću) nacionalnim spomenikom BiH.
Tom odlukom bi se općinama Trnovo, Stari Grad, Hadžići i Ilidža onemogućilo provođenje vlastite (izvorne) nadležnosti i povrijedilo bi se pravo lokalne samouprave na odgovarajuće vlastite izvore financiranja, jer su ove općine vlasnici dijelova zemljišta, koji su predmet ovog postupka, smatraju u SOGFBiH-u.
Na taj način bi se proglašenjem Olimpijskih borilišta nacionalnim spomenikom BiH kršila prava općina Trnovo, Stari Grad, Hadžići i Ilidža zagarantirana Europskom poveljom o lokalnoj samoupravi, Zakonom o lokalnoj samoupravi FBiH i Zakonom o stvarnim pravima FBiH.
Članovi Predsjedništva SOGFBiH dali su potporu tim općinama i pozvali su Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika BiH na dijalog i sastanak po ovom pitanju, kako bi se osigurala zaštita prava i interesa jedinica lokalne samouprave, na koje bi eventualno donošenje ove odluke značajno utjecalo, te kako bi se raspravila sva otvorena pitanja između Komisije i jedinica lokalne samouprave u FBiH.
Predsjedništvo Saveza se očitovalo i o prijedlogu Federalnog zavoda za programiranje razvoja, kojim se Savezu daje uloga i odgovornost po pitanju vođenja evidencije strateških dokumenata jedinica lokalne samouprave i izvještavanja o njihovoj implementaciji.
SOGFBiH je članica Mreže asocijacija lokalnih vlasti jugoistočne Europe – NALAS, koji važi za veoma respektabilnu organizaciju u Vijeću Evrope i u Briselu. Imenovani su novi predstavnici Saveza u delegaciji Generalne Skupštine NALAS-a, kao i predstavnici Saveza u delegaciji Bosne i Hercegovine u Kongresu lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe, navedeno je u saopćenju.