Kompanija Facebook više neće uklanjati postove u kojima korisnici navode da je koronavirus “ljudski proizvod”, odnosno da je kreiran u laboratoriju ili da ga je stvorila vlada.
“U svjetlu tekućih istraga o podrijetlu COVID-19 i u dogovoru sa zdravstvenim stručnjacima, više nećemo uklanjati postove u kojima stoji navod da je COVID-19 umjetno proizveden”, izjavila je glasnogovornica Facebooka.
“Nastavljamo suradnju sa zdravstvenim stručnjacima kako bismo našu politiku ažurirali najnovijim informacijama.”
Ova promjena pravila dolazi nakon što je američki predsjednik Joe Biden najavio da je naredio novu istragu o porijeklu pandemije.
Istraga bi trebala istražiti tvrdnje da je pandemija “nastala nakon ljudskog kontakta sa zaraženom životinjom” ili kao rezultat “laboratorijske nesreće u Kini”.
Teorija o “laboratorijskoj nesreći” je dobila zamah u proteklih nekoliko sedmica nakon što su neki naučnici rekli da nema dovoljno dokaza koji bi isključili tu mogućnost. Pristaše takve teorije tvrde da je pandemija mogla “krenuti” iz laboratorija u Wuhanu gdje su naučnici proučavali virus.
Svjetska zdravstvena organizacija na koju se Facebook dugo oslanjao pri kreiranju svojih pravila, saopćila je da “sve hipoteze ostaju otvorene”, iako istraživači tvrde da je ta mogućnost malo vjerojatna.
Društveni mediji suočeni su s velikim pritiskom zbog dezinformacija, a pokušavaju se boriti svim snagama kako bi suzbili dezinformacije na svojim web mjestima. Iz Facebook-a navode da su iz svojih aplikacija uklonili više od 16 miliona objava zbog kršenja pravila o COVID-19 i dezinformacija o cjepivima.
Također, u februaru su najavili da su postrožili pravila te da su proširili vrste objava koje će uklanjati. Glasnogovornica Facebooka objasnila je da kompanija redovno ažurira pravila i popis objava koje na temelju savjeta zdravstvenih stručnjaka moraju biti uklonjene.
Facebook je sada odlučio promijeniti svoja pravila o dezinformacijama, barem što se tiče tvrdnji da je virus “ljudski proizvod”, da je stvoren u laboratoriji ili da se radi o biološkom oružju vlade. Takve objave više se neće sankcionirati.
COVID-19 ubio je više od 3,6 miliona osoba širom svijeta. Prvi prijavljeni slučajevi pojavili su se u kineskom gradu Wuhanu krajem 2019. godine, ali porijeklo virusa i dalje se osporava među stručnjacima.