Kreševo: Bagerima pomjerali stećke – simbole bosanskohercegovačkog kulturnog naslijeđa

Pet stećaka na lokalitetu Polje je pomjereno i izmješteno iz nekropole, u općini Kreševo, tokom građevinskih radova na lokaciji na kojoj je planirana izgradnja policijske stanice, kazao je Feni voditelj Instituta za arheologiju pri Filozofskom fakultetu u Sarajevu Adnan Kaljanac, poslije obilaska terena i uvida u trenutno stanje nekropole.

Vidljivo da su stećci pomjereni prema regionalnoj cesti koja je smještena uz nekropolu, o čemu će biti izrađen detaljan elaborat, koji će biti dostavljen nadležnim institucijama.

“Istovremeno, evidentirana je prisutnost skeletnih ostataka na prostoru jedne grobne cjeline za koje možemo u ovom trenutku pretpostaviti da su dislocirane iz svoje originalne pozicije prilikom podizanja pripadajućeg nadgrobnog spomenika.

Za detaljno utvrđivanje i razmatranje mogućnosti vraćanja u približno, prvobitno stanje bit će neophodno obaviti čišćenje prostora od okolnog materijala, koji je trenutno pozicioniran na jednom dijelu lokaliteta, prvenstveno armature. Ostale grobne cjeline se pregledom čine netaknute i za pretpostaviti je da se skeletni ostaci nalaze ispod trenutnog nivoa tla te je moguće zaključiti da su radovi prekinuti pri pojavi prvog skeleta”, rekao je Kaljanac.

Ovo mjesto je u fokusu je interesa arheologa od maja 2019. godine, kada su se pojavile informacije da će na području za koje se vjerovalo da ima stećke, biti započeta izgradnja policijske stanice.

Izgradnja policijske stanice tada je bila odgođena, a započeta su istraživanja tokom kojih je otkrivena nekropola koja, prema procjenama, datira s kraja 12. i početka 13. stoljeća.

Pronađeno je više od 80 stećaka i 17 grobnih mjesta, a arheolozi iz Zavičajnog muzeja u Travniku i iz Instituta za arheologiju u Sarajevu, zaključili su da je potrebna njihova konzervacija do osiguravanja uvjeta za sistematska istraživanja.

“Zaključenjem ove faze radova i situacijom da niko od nas nije bio u mogućnosti započeti i participirati, kao i nadzirati ispravnost daljih radova, započeo je i niz nesretnih okolnosti koje su značajno utjecale na trenutno stanje lokaliteta”, kazao je profesor Adnan Kaljanac.

Gradilište je otvoreno početkom godine, kada su bageri počeli pripremati teren na kojem će biti izgrađena policijska stanica, a iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srednjobosanskog kantona, kao investitora, novinarima je data izjava da se radovi provode pod arheološkim nadzorom.

“Iskreno, vjerujemo u neznanju, jedan od naših studenata ušao je u fazu radova za koje u ovom trenutku ne možemo definirati da li su bili dio građevinskih radova ili nečega što bismo uvjetno nazvali četvrtom fazom arheološkog učešća. Činjenica je da je student postupao samoinicijativno, te bez saglasnosti Fakulteta preuzeo na sebe odgovornost nadzora, što je u arheološkoj struci ekvivalent voditelja istraživanja”, naveo je Kaljanac.

Najavio je da će Filozofski fakultet u Sarajevu i Institut za arheologiju pokrenuti postupak za utvrđivanje uloge i odgovornosti spomenutog studenta arheologije.

Prvi popis stećaka u BiH obavljen je u vrijeme Austrougarske a posljednji popis stećaka u BiH obavio je 80-ih godina prošlog stoljeća Šefik Bešlagić koji je prema nekim izvorima zabilježio 687 lokaliteta s 59.593 stećka.

Pojedine nekropole su pod zaštitom države, njih 24 upisane su na UNESCO-ovu listu svjetskog naslijeđa, no ipak je veliki broj stećaka u lošem stanju, dok su neke nekropole neobilježene.