Advokatica Nožica pojasnila: Ko u BiH smije i pod kojim uvjetima da prisluškuje

Advokatica Senka Nožica objasnila je za N1 koji su uvjeti legalnog prisluškivanja u Bosni i Hercegovini nakon kontraverzne izjave člana predsjedništva Milorada Dodika. 

Kako što je poznato, lider vladajuće stranke SNSD u Republici Srpskoj Milorad Dodik izjavio je na sjednici Narodne skupštine RS da vlast prisluškuje opozicione poslanike. Postavili su pitanje advokatici Senku Nožicu – ko u ovoj državi smije da prisluškuje i pod kojim uvjetima.

Pojasnila je da je prisluškivanje regulisano zakonom o krivičnom postupku, odnosno, da je to mjera koja se može koristiti kao dokaz u otkrivanju postojanja i pripremanju krivičnih dijela.

“Tad tu mjeru može isključivo donijeti sud na prijedlog tužioca, a tužilac prijedlog mora obrazložiti kada postoji osnovana sumnja da je počinjeno krivično djelo. Tužilac sam može narediti prisluškivanje, ali samo u roku od 72 sata ukoliko se radi o hitnim slučajevima, tada obaviještava sudiju za prethodni postupak i nakon toga sudija donosi nalog za prisluškivanje. Ako ga ne donese tužilac, ono što je dobio prisluškivanjem u tih 72 sata ne može koristiti”, objasnila je Nožica.

Naglasila je da je to regulisano zakonom, te da svi videovi van ovog, kada sudija donese nalog prisluškivanju, smatraju se nezakonitim i neovlaštenim prisluškivanjem.

“U zemlji imamo tri službe koje se bave o bezbjednosti ove zemlje i koje biraju i postavljaju upravo političke partije koje su na vlasti i koje njima odgovarajau. I vrlo često, to je uobičajna floskula da se građani prisluškuju. Ja sam imala čak prilika da dođem do nekih transkripta gdje se neovlašteno prisluškuju građani, a sve je to iz razloga jer nemamo uređenu pravnu državu. Zakonodavna vlast odavno ne vrši kontrolu nad ovim sistemima, odnosno službama sigurnosti. I onda te službe mogu da budu otuđeni centri moći u funkciji svojih poličitkih nagolodavaca”, kazala je Nožica.