Defile autobusa kroz Sarajevo: Turistički radnici zatražili veću podršku vlasti i uputili apel

Danas u podne su se ispred Zemaljskog muzeja BiH okupili prijevoznici, turističke agencije i hotelijeri koji žele skrenuti pažnju na izrazito tešku privrednu situaciju u turističkom sektoru, koju je uzrokovala pandemija koronavirusa.

Okupljeni su uz kofere na muzejskom trgu, a kasnije i defile autobusa, poslali poruku i apel vlastima: “Ne zaboravljajte na granu turizma, ona pokreće 67 drugih grana u državi. Podržite nas!”.

“Mi smo svoje zahtjeve dali u privrednom smislu. Nijedan pravni okvir nijedne države na svijetu nije predvidio ovu situaciju. Svi zakoni koji vrijede u turizmu, kao i zakoni o potrošačima i drugi slični njima su stavljeni van snage. Mi želimo da pošaljemo poruku našim klijentima koji su platili aranžmane i aviokarte za ljetovanje u ovoj godini da njihov novac neće propasti.

On će biti iskorišten u iste ili neke druge aranžmane, a u slučaju da to ne uspijemo u dogovorenom roku, njima će novac biti vraćen”, rekao je za medije predsjednik Udruženja turističkih agencija u BiH Zoran Bibanović.

Traže podršku od države uz objašnjenje da to zaslužuju svi oni koji redovno plaćaju porez, doprinose i sve ostalo. Svoje zahtjeve smatraju realnim i očekuju odgovore na njih.

foto: Avaz. ba
foto: Avaz

“Kritikujemo vlast koja je zaboravila granu turizma. Svi znamo da kada pokrenemo turizam ujedno pokrećemo i 67 drugih grana. Međutim, ova nam je pandemija pokazala i da smo mi kao turistička zajednica razjedinjeni, odnosno da nema tog sistemskog udruživanja”, rekla je Aida Terzić, direktorica hotela Pino Nature.

Terzić dodaje kako je potrebno imati udruženje svih turističkih radnika, koji će činiti jedan lanac.

“Nama pravno i formalno nije zabranjeno djelovanje. Ali, zabranjena su putovanja, zatvorene granice… Ovi ljudi koji su se danas ovdje okupili nisu zaslužili tretman. Vjerovatno da se naše vlasti, baveći se prvobitno zdravljem građana, što bih zaista pohvalila, zaboravili na nas. Grana turizma nije pogođena tek u martu, turistički sektor je pogođen već u januaru”, objašnjava Terzić.

Dodaje kako očekuju da će ih vlast tretirati jednako kao ostale: “Nadamo se da neće zaboraviti ovu granu koja pokreće toliko drugih, kao i da će je uključiti u svoje planove”.

“Spremni smo, želimo i moramo obavljati svoje radne zadatke. Tu poruku želimo poslati nadležnima. Dakle, apelujemo na nadležne da nam omoguće nesmetan rad, da nastavimo doprinositi društvu i razvoju države. Za početak mislim da trebaju raditi na pokretanju turizma unutar granica države”, kaže Emir Hukić.

Podsjetimo, oni smatraju da su moratoriji na kredite pomoć, ali za njihove zaposlenike to na žalost ništa ne znači jer ne znači prihod, piše klix. ba. Zato predlažu sljedeća rješenja:

– Uvođenje obaveznih organizovanja “škola u prirodi” na cijelom nivou Federacije za sve osnovne i srednje škole kroz ekskurzije u granicama BiH, u organizaciji naših turističkih agencija, domaćih prevoznika i naših hotela.
– Što ranije otvaranje granica, otvaranje aerodroma i nesmetan rad
– Ukidanje zabrana za vandredni prijevoz putnika.
– Što ranije otvaranje hotela i turističkih destinacija
– Stimulativni popust za ulaznice za turističke atrakcije u BiH.