Situacija u Tutinu ozbiljna, umrla tri člana porodice zdravstvenog radnika

Dr. Mithat Eminović, načelnik higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja u Tutinu, kaže da je situacija u tom gradu veoma ozbiljna i da je opterećenje na COVID ambulantu ogromno.

Zbog nezadovoljavajuće komunikacije između institucija, kaže da ne zna tačan broj umrlih i oboljelih.

“Ali primjetno je da je razlika između zvanično saopštavanih podataka i stvarne situacije velika.”

Dodaje da je u jednom danu umrlo tri člana porodice – otac, majka i sestra jednog zdravstvenog radnika iz Tutina. A 27. aprila nisu imali nijednog zaraženog.

Eminović kaže da je ovih dana običajeno loša situacija u tom gradu, odnosno da ima mnogo pacijenata i oboljelih, a da je opterećenje COVID ambulante veliko.

Da ilustruje problem, doktor kaže da je od 1. juna do jučer 850 rendgen-grafija pluća urađeno samo u toj ambulanti, što je 15 do 60 dnevno. “U početku mjeseca manje, oko 15, u subotu 62 grafije”, podvlači.

Situacija je ozbiljna i treba se fokusirati na rješavanje tekućih problema, a sigurno ima mjesta za pitanje odgovornosti – od ministra do rukovodioca zdravlja i to bi trebalo da bude nužno, kaže doktor.

“Dovoljno je da se samo Tutin desi u jednoj državi, pa da se postavi pitanje odgovornosti samog ministra, a da ne pričamo o nižim nivoima”, kazao je.

Eminović ističe da u tom gradu imaju sistem koji je funkcionisao do odjavljivanja vanrednog stanja, da su epidemiju držali pod kontrolom i da nisu 27. aprila imali ni jednog bolesnika. “A onda slijedi naglo popuštanje svih tih mjera i nedopustivo popuštanje svih nivoa vlasti i desilo se to što se desilo”.

Epidemiolog je ocijenio da su epidemiološke službe u domovima zdravlja, kako je rekao – relikt socijalističkog sistema, i da u zdravstvenom sistemu zapravo ne postoje.

Glavni krivac za ovo stranje je, podvlači, virus, drugi su institucije koje su bile dužne da ublaže i umanje štetu, a to su državne institucije, pa zdravstvene institucije, a na trećem mjestu su građani, i njihovo u velikom broju neodgovorno ponašanje.

Dr. Eminović, na pitanje koliko je preminulih s obzirom na to da je Nova.rs objavila da se u tom mjestu čitave porodice sahranjuju, kaže da je to tačno, ali da zvanične podatke nemaju, jer nema zadovoljavajuće komunikacije u radu svih institucija. Zato, dodaje, nemaju tačan broj ni oboljelih i umrlih. “Ali primjetno je da je razlika između zvanično saopštavanih podataka i stvarne situacije velika”.

Dodao je da je u jednom danu umrlo tri člana porodice – otac, majka i sestra jednog zdravstvenog radnika iz Tutina.

“Država promijenila strategiju”

Ljekar kaže da je na osnovu posljednjih preporuka Kriznog štaba očigledno da smo prešli na evropsku strategiju, sa ranijeg kineskog, s obzirom na to da se asimptomatski, a pozitivni pacijenti upućuju na kućno liječenje.

To ne znači da nismo mogli da vršimo kontrolu i tih pacijenata i da ih držimo pod kontrolom, ali tu se izgubio se ritam, i to je doprinijelo tome da se dosta ljudi, koji su bili u kućnoj izolaciji, nisu pravovremeno javili zdravstvenom sistemmu i tu je greška, podvukao je.

“A preporuke su bile i da se kontakti pozitivnih pacijenata ne moraju testirati. Znači došlo je došlo je do značajnih promjena u državnoj strategiji prema epidemiji”, zaključio je.

On je zahvalio dijaspori, navodeći da se ovih dana mnogo ljudi iz inostranstva javilo, ponudilo i već realizovalo pomoć zdravstvu u Tutinu.