Iako danas često mislimo da svi posjeduju pametne telefone, to ipak nije tako. Zemlje širom svijeta nadaju se da će uz pomoć uređaja pratiti kontakte između onih s koronavirusom i ostatka javnosti.
Kako bi tu opciju približili starijim osobama, vlada u Singapuru objezbjeđuje Bluetooth privjeske pod nazivom TraceTogether tokeni.
Tokeni mogu komunicirati jedni s drugima, kao i s aplikacijom za pametne telefone TraceTogether, a sve u svrhu vođenja evidencije o tome ko je stupio u kontakt s virusom, pri čemu nije potreban pametni telefon.
Prednost imaju starije osobe koje imaju malu podršku porodice ili pak imaju problema s mobilnošću. Tokeni će se prvenstveno dodjeljivati starijoj populaciji. Ako korisnik stupi u kontakt s nekim ko ima COVID-19, službenik za traženje kontakata će ih kontaktirati i obavijestiti.
Ukoliko pružatelj zdravstvene usluge utvrdi da se osoba zarazila, podaci s uređaja se mogu preuzeti zbog dubljeg uvida u to s kim je osoba bila u kontaktu, piše Engadget.
Kako bi riješili pitanja vezana za privatnost, TraceTogether tokeni nemaju WiFi, mobilnu ili GPS opciju te sadrže samo podatke o proteklih 25 dana. Smatra se da period inkubacije za koronavirus iznosi oko 14 dana.
Ovi bi uređaji trebali biti od pomoći starijim osobama i omogućiti im brzu pomoć ukoliko im je potrebna. Vrlo lako zaboravljamo da ne koriste svi ljudi pametne telefone, tako da bi ovi privjesci mogli upotpuniti taj nedostatak.