Boravak na otvorenom je često povezan sa zabavnim aktivnostima, ali zbog predugog izlaganja suncu možete ozbiljno dugoročno ugroziti zdravlje i oštetiti kožu.
Nanošenje zaštitne kreme za sunčanje može spriječiti nastanak neugodnog crvenila, a dermatolozi ističu kako već pri UV indeksu 9 (najviši je 11) oštećenja kože mogu nastati u 15 minuta. Jako je važno zaštititi se i poduzeti dodatne mjere.
Načini kako možete spriječiti opekotina od sunca:
“Nosite odgovarajuću odjeću dugih rukava, hlače s dugim nogavicama i šešir za koji bi bilo poželjno da se sastoji od UV zaštitnih materijala koji će spriječiti prodiranje UVA i UVB zraka”, pojašnjava dermatologinja dr. Sujata Jolly, osnivačica tvrtke Clinogen Laboratories.
Dermatologinja dr. Ivana Nola nadovezuje se kako je važno da to budu lagani i prozračni materijali poput lana ili pamuka, a svakako ne treba zaboraviti staviti ni sunčane naočale, prenosi 24 sata.
Odjeća sa UV zaštitom dostupna je u mnogim trgovinama, a može se kupiti i online. Imajte na umu kako opekline ne nastaju samo u vrijeme kad sunce najsnažnije sije, nego se trebate štititi tokom čitave godine, bez obzira je li vani sunčano ili kišovito vrijeme.
Važno je nanositi dovoljnu količinu zaštitne kreme prije izlaska iz kuće, posebno na područje lica i vrata. Preporuka je da to bude krema s faktorom 30 ili većim. U slučaju da boravite na izravnom suncu, onda se morate mazati i češće kremom s većim zaštitnim faktorom.
Zaštitne kreme možet kosirstiti i nakon otvaranja.
Rok trajanja kreme je onaj koji je naznačen na pakiranju.
Morate paziti da ste je dobro skladištili, a to znači da je krema stajala na hladnom mjestu i da nije bila izložena suncu ni drugom većem izvoru topline ili da se nije zamrznula kako se ne bi mijenjala struktura kreme i njezina kvaliteta.
Tako nema zapreke da koristite kremu i sljedeće godine ukoliko nije istekao rok.
Kod nanošenja, dr. Nola ističe da ne treba zaboraviti namazati sve dijelove tijela, a to se odnosi i na nadlanice, gornji dio stopala i uši.
Kremu s visokim faktorom treba nanositi češće kako biste bili sigurni da je učinkovita. Proizvode koji sadrže fizičku zaštitu od sunca, poput cink oksida ili titan oksida koji stvara fizičku barijeru na koži su najbolji za kožu.
Načini da ublažite već nastale opekotine:
Aloe vera sadrži antiupalne sastojke antrakinone koji smanjuju oteklinu, ublažavaju bol i ubrzavaju cijeljenje. To mora biti čisti gel iz lista aloe vere i treba ga nanijeti izravno na zahvaćeno područje kože. Proizvodi koji sadrže aloe veru možda neće imati isti učinak kao čista aloe vera.
Birajte nježnu, pamučnu odjeću koja je dovoljno široka i prostrana kako bi koža mogla disati, a tegobe možete ublažiti hladnim oblozima. Dovoljna je krpa koji ćete umočiti u hladnu vodu i držati na opeklini. Važno je piti i dovoljnu količinu vode kako biste izbjegli dehidraciju.
Jogurt i slični proizvodi nemaju učinak zbog svog sastava, ali rashlade i vlaže kožu, a to joj je najpotrbnije.