Izgubljeni svijet: Uništena čuda prirode

Klimatske promjene, uobičajena priroda, direktna ljudska glupost su uticali na nestajanje ovih prirodnih čuda.

Ova čuda su proslavila ova mjesta, ali njih više nema.

Plaža Kaimu na Hawaima


Nestajanje plaže je rzultat erupcije Pele/Kilauee 1990. Ovo mejsto se sada naziva Nova plaža od 1990. godine, mještani su sadili drvo kokosa da bi obnovili izgubljena stabla.

Solomonski otoci

Klimatske promjene, kao posljedica globalnog zagrijavanja planete Zemlje, znače i otapanje polova i podizanje mora, a to onda znači i potapanje niskih kopna. Godine 2016. nestalo je pet otoka iz skupine Solomonskih otoka. Na kocki su i cijele nacije – Maldivi i Tuvalu prije svih.

Plaža Legzira (Maroko)

Lukovi od crvenih stijena desetljećima su oduševljavali turiste sve dok se prije 3 godine jedan od dva nije srušio.

Ledeni greben Larsen C (Antarktik)

Do prije samo 20 ili 30 godina se smatralo “vječnim ledom”, sada se odlama i otapa. Smješten uz Antarktički poluotok, danas je površine nešto manje od Hrvatske, a sve je manji i manji. Ove godine odlomio se komad površine desetine naše zemlje.

Tunel stablo (Kalifornija)

Hiljadu godina postojalo je stablo sekvoje kroz koje je prolazila znamenita staza koju su ljudi napravili u 19. stoljeću. Oluju iz januara 2017. sekvoja nije izdržala.

Stablo u Tenereu (Niger)

Dugi niz godina stablo je bilo rekorder kao najizoliranije stablo na svijetu. Prvo sljedeće raslo je oko 400 kilometara dalje. Tajna je bila u tome da je stablo jedino preživjelo iz skupine stabala koja su u rubnom području Sahare davno rasla. Dok su se uslijed širenja Sahare sva ostala posušila, ovo je korijenjem dosegnulo vodu u podzemlju na dubini od 36 metara i tako je preživjelo. Sve dok ga 1973. kamionom nije srušio pijani vozač iz Libije.

Stijena Mukurob (Namibija)

U prijevodu ime joj je značilo “Prst božji”, a pala je 4. decembra 1988.

Nacionalni park 12 apostola (Australija)

Stijena danas ima osam, a posljednja je pod udarom mora koje s valovima juriša sve od Antarktike, stradala 2005. godine, pred očima turista.