Video/ Lažne vijesti: Šta je “filter mjehura” i kako ga probušiti

Svi se svakodnevno nađemo u situaciji kada na društvenim mrežama naiđemo na objavu i kao da su svi korisnici interneta reagovali upravo onako kako i mi sami reagujemo.

Da li ste se zapitali zašto je to tako? Postoje algoritmi na društvenim mrežama koji nas tačno navode na stvari koje su u našem interesu. Npr. više puta ste čitali sportske vijesti, u narednom periodu društvene mreže pokazivat će vam sve više sportskih novosti.

Međutim, to može biti mnogo problematično. Zašto? Pa recimo da ste se povezali nekoliko puta s lažnim vijestima, u narednom periodu može vam se dogoditi da sve više takvih vijesti dobijate, te ne vidite drugu stranu priče.

Ili naprimjer pratite jednu političku partiju, te koliko god pogrešna strana priče te stranke bila vi ćete dobijati samo takve novosti bez mogućnosti da vidite i drugu stranu neke druge političke partije. Praktično postajemo tačno usmjerena masa na novosti koje su od “našeg interesa” te skoro pa nam je isključena moć presuđivanja šta je ispravno.

“Filteri mjehura” predstavljaju problem na svim društvenim mrežama i dovode do smanjenja diskusije i znanja o nekim ključnim pitanjima.

Svi imamo svoj mjehur, ali postoje stvari koje možete da uradite kako bi smanjili djelovanje vašeg mjehura na vaše stavove i odluke.

BBC je u narednom videu jako dobro objasnio kako te stvari funkcionišu.