Večeras će nebo biti čarobno, puno zvijezda padalica, u narodu najpoznatijih pod nazivom suze svetog Lovre, a znanstveno kao meteorski pljusak Perzeidi.
Ove godine vrhunac zvijezda padalica možete doživjeti 12. i 13. avgusta, a danas ako pogledate u večernji zvjezdani svod možda ugledate neku.
Zvijezde padalice nemaju veze sa zvijezdama koje padaju, nego je riječ o meteorima, metalnim ili kamenim nebeskim tijelima koja obilazeći Sunce ulaze u Zemljinu atmosferu te prolazeći kroz nju sagorijevaju. Zbog toga što ta pojava izgleda poput baklje koja pada prema Zemlji, razumljivo je zašto se često naziva zvijezdama padalicama.
“Prognozira se prosječna aktivnost od oko 100 meteora na sat, a uvjeti za opažanje će biti izvanredni do oko 00:30 kada nam izlazi Mjesec koji će nam svojim sjajem ponešto smanjiti vidljivost sitnijih meteora. Najbolje vrijeme za opažanje je od ponoći do zore”.
Šta su Perzeidi ili suze sv. Lovre ?
”Perzeidi”, odnosno ”suze sv. Lovre”, koji su najizraženjiji, a možda i najpoznatiji meteorski pljusak, uzrokuje komet Swift-Tuttle odnosno činjenica da se njegova putanja oko Sunca križa sa Zemljinom.
Komet je nebesko tijelo sastavljeno od krute jezgre i omotača od smrznuta plina i prašine, koje putuje po svemiru. Često ima ”rep”, koji se sastoji od vode, zrnaca prašine, krhotina i raznih plinova, i to je veći što je komet bliži Suncu.
Komet Swift-Tuttle obiđe Sunce jednom u 133 godine. Otkriven je 1862. godine kad je na nebu svijetlio jednakom silinom kao i sjajna zvijezda Sjevernjača. Jezgra kometa ima 26 kilometara u promjeru te mu je putanja precizno određena. Zadnji puta bio je u bliskom susretu sa Zemljom 1992. godine te će nam na nebu opet zasjati 2126. godine. Uzduž putanje kometa, a pogotovo u blizini Sunca, za sobom ostavlja krhotine, prašinu i plin koji se na tom tragu nakupljaju. Mnoge krhotine nalaze se ondje već otprilike hiljadu godina.
Kako Zemljina putanja prolazi preko putanje Swift-Tuttle kometa, Zemlja svake godine u mjesecu junu i augustu prolazi kroz oblak ”ostataka” koje je Swift-Tuttle ostavio za sobom. Prolaskom Zemlje kroz kometov trag, krhotine i prašina ulaze u Zemljinu atmosferu te zbog trenja koje nastaje dok se kreću kroz atmosferu, u njoj sagorijevaju. S obzirom na to da je oblak krhotina i prašine gust, na nebu se, gledajući sa Zemlje, vidi cijeli ”pljusak” meteora.
10. avgust slavi se kao dan u sjećanje sv. Lovre koji je preminuo tada, a s obzirom na to da je njegova mučenička smrt tako blizu vrhunca meteorskog pljuska ”Perzeidi”, razloga za plakanje u njegovom slučaju ima i više nego dovoljno, pljusak se često naziva suzama sv. Lovre, piše Astroucionica.