Svjetski dan hrane svake se godine obilježava 16. oktobra, pod okriljem Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujedinjenih naroda.
„Pandemija koronavirusa dodatno nas je potakla na razmišljanje o osnovnim ljudskim potrebama ali i potencijalnim krizama koje nastaju kako u svijetu tako i kod nas. Jedna od tih je i nemaran odnos prema odlaganju hrane i ukupne proizvodnje usjeva hrane“, kazao je gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka.
Procjene pokazuju da u BiH oko 500 tona hrane dnevno završi na deponijama otpada sa višestrukim posljedicama u finansijskim gubicima proizvođača do ozbiljnih okolinskih problema.
Svjetski dan hrane poziva na globalnu solidarnost kako bi se pomoglo svim populacijama, a posebno najugroženijima, da se oporave od krize i da prehrambeni sistemi postanu otporniji i snažniji.
U okviru pokrenute inicijative “Sarajevo Food Lab”, Grad Sarajevo i UNDP Accelerator Lab, pozivaju sve da se uključe u inovativnu platformu za saradnju na boljem upravljanju hranom u našem gradu.
Primarna misija Laba kao kreativnog partnerstva je doprinijeti smanjenju otpada od hrane i gubitaka hrane, te osmisliti i realizovati dobre prakse i inovativna rješenja za ovaj problem čije su društvene i okolinske implikacije sve značajnije.
Prvi online susret članova SFL-a održava se danas preko MS Teams platforme na Svjetski dan hrane.
Svi će imati priliku da se predstave i podjele svoja razmišljanja na temu boljeg upravljanja hranom, a bit će predstavljeni i rezultati inovacionog izazova “Hrana nije otpad” koji je proveden krajem 2019. godine.
Osim toga, Grad Sarajevo će predstaviti okvir plana za sprečavanje i smanjenje nastajanja otpada od hrane, te izvršiti prve konsultacije sa SFL-om na temu sadržaja i pratećih aktivnosti.