Naučnici stvaraju dijamante na sobnoj temperaturi za samo par minuta

Dijamanti bi mogli trajati vječno, ali to ne znači da im treba vječnost da bi nastali.

To potvrđuju australski naučnici koji u svojim laboratorijima mogu stvoriti dijamante u roku par minuta.

Drago kamenje obično nastaje nakon što se ugljik zdrobi i zagrijava daleko ispod površine Zemlje milijardama godina, što objašnjava zašto je toliko traženo i skupocjeno, prenosi CNN.

Međunarodni tim istraživača predvođen Australskim nacionalnim sveučilištem (ANU) i Sveučilištem RMIT u Melbourneu u Australiji objasnio je da su stvorili dvije vrste dijamanta na sobnoj temperaturi upotrebom visokog pritiska koji je jednak balansiranju 640 afričkih slonova na vrhu baletne papučice.

Jedna vrsta dijamanta koju su stvorili slična je dragom kamenju koje se obično nosi u nakitu, dok je drugi naziva Lonsdaleite zapravo kamen koji se prirodno nalazi na mjestu udara meteorita i tvrđi je od većine dijamanata.

Foto: ANU
Foto: ANU

Sintetički dijamanti sami po sebi nisu novitet i već su stvoreni u laboratorijima četrdesetih godina prošlog stoljeća u pokušaju pronalaska jeftinijih, etičnijih i ekološki prihvatljivijih kamenja.

Ipak, istraživači su bili vrlo uzbuđeni što su uspjeli stvoriti takve dijamante na sobnoj temperaturi, posebno tvrđi dijamant Lonsdaleite, koji bi mogao biti od pomoći pri razbijanju izuzetno čvrstih materijala na rudarskim nalazištima.

“Prirodni dijamanti obično se formiraju milijardama godina, oko 150 kilometara duboko u Zemlji, gdje postoje visoki pritisci i temperature iznad 1.000 stepeni Celzijusa. Zaokret u priči je način na koji vršimo pritisak”, rekla je Jodie Bradby, profesorica fizike na ANU.