Video/ Maradonin slavni pogodak “Božija ruka” ostaje trenutak za vječnost

Diego Maradona, jedan od najvećih nogometaša ikada ostao je posebno upamćen sa svojim pogotkom poznatim i pod nazivom “Božija ruka”.

Ovaj pogodak obilježio je i njegovu karijeru, ali i život. Na stadionu Azteca u Mexico Cityju 22. juna 1986. Maradona je odigrao meč karijere. Utakmica je završila pobjedom Argentinaca sa 2:1, a prvi gol je dao rukom u 51. minuti nakon što je skočio i vješto pesnicom loptu poslao u mrežu. Uzaludni su bili protesti Engleza jer je tuniški sudija Ali Bennaceur priznao gol.

Nakon meča, Diego Maradona izjavio je da je gol postignut “malo glavom, a malo božijom rukom”. Samo četiri minute kasnije Diego je uzeo loptu na centru, u nezaustavljvimom slalomu prošao je nekoliko engleskih igrača i golmana Shiltona i povisio je na 2:0. Taj pogodak nazvan je “gol stoljeća”.

“Božja ruka” postala je popularni izraz o kojem se i dalje govori širom svijeta, a svakako će ostati duboko upamćen i nakon Maradonine smrti.