Studij šumarstva u Bosni i Hercegovini omogućen je osnivanjem Poljoprivredno-šumarskog fakulteta u Sarajevu, 23. decembra 1948. godine, Zakonom o osnivanju donijela je Narodna skupština NRBiH.
Osnivanjem Šumarskog odsjeka studenti svih krajeva bivše Jugoslavije su nastavili studij koji su prethodno započeli u Beogradu i Zagrebu u ljetnom semstruna Šumarskom odsjeku Poljoprivredno-šumarskog fakulteta u Sarajevu.
Poljoprivredno-šumarski fakultet sa dva odsjeka, Poljorivredni i Šumarski, razvijao se je zajedno punih deset godina. Za to vrijeme zabilježeno je značajno kadrovsko i materijalno jačanje obje cjeline Fakulteta.
Prvi diplomirani inženjeri šumarstva u Sarajevu promovirani su 1953. godine.
Međutim, izmjenama Zakona o Univerzitetu u Sarajevu 1958. godine osnovani su Poljoprivredni i Šumarski fakultet u Sarajevu kao dvije samostalne članice Univerziteta.
Prva doktorska teza na Šumarskom fakultetu u Sarajevu odbranjena je 1959. godine, a zvanje doktora nauka stekao je Vitomir Stefanović, odbranivši tezu pod naslovom: Tipovi šuma bijelog bora na području krečnjaka istočne Bosne.
Osnivanjem Mašinskog fakulteta u Sarajevu, preovladalo je mišljenje da se Drvno-industrijski odsjek, koji se do tada razvijao na Šumarskom fakultetu, izdvojiti i dalje razvijati na Mašinskom fakultetu. Ova odluka je i provedena odgovarajućim izmjenama statuta dva navedena fakulteta krajem 1961. godine.
Tokom agresije na BiH, okupacijom dijela Sarajeva gdje se nalazi glavna zgrada Šumarskog fakulteta, privremeno je onemogućena nastava a objekat izložen organiziranoj pljački i devastaciji. Pored toga, nastavni objekti Fakulteta koji su se nalazili na Igmanu, Trebeviću i Slatini su u potpunosti opljačkani i razoreni.
U periodu agresije Fakultet je održavao nastavu na Vetereniraskom fakultetu, Fakultetu političkih nauka, Građevinskom fakultetu, Farmaceutskom fakultetu te objektima “ŠIPAD” i Šumarstvo “Bistrica”.
Deblokadom Sarajeva i reintegracijom njegovih dijelova zgrada Fakulteta u Ul. Zagrebačka 20. je ponovo postala dostupna.