Prašović: Svaki dan nam odlaze članovi porodice, prijatelji

Poslanica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Sanela Prašović Gadžo kazala je kako je Klub SBB-a formirao nekoliko zaključaka te pozvala da se pokrene istraga protiv ministrice vanjskih poslova BiH Bisere Turković jer nije reagovala kada je dobila ponudu za rusku vakcinu. Također, traže da se uposlenicima ovog doma umanji plata za 20 posto.

Kao jedan od ključnih problema smatra to što ministrica Turković nije reagovala na vrijeme kada je upitanju nabavka vakcina te nas je dovela pred svršen čin kupovine istih. Greške koje se protežu konstantno dovele su do ugrožavanja zdravlja stanovništva, te ista podliježe krivičnoj odgovornosti.

“Zašto nije ponudu dostavila Vijeću ministara ili entitetskim vladama. Ako jeste, jer to ne znam, izvinjavam se, zašto Vijeće ministara ili premijer Novalić nisu reagirali. Smatram skanadalozinim da ministrica Turković nije reagirala i sada potežemo da kupimo te iste vakcine. To je nešto što nas dovodi do toga da oni koji su odgovorni u ovom procesu prave najveće greške i kada se takve greške prave i ugrožava zdravlje stanovništva, podliježe krivičnoj odgovornosti.

Pozivam pravosudni sistem da ovo prati. Svaki život svakog građanina u FBiH i BiH je važan i moramo pomoći građanima. Mi gospodo nemamo više šta čekati. Svaki dan nam odlaze članovi porodice, prijatelji. Ko će ostati na kraju ako ne reagujemo sada”, kazala je Prašović- Gadžo.

Istakla je kako je ugovor za vakcinu mogao biti ranije potpisan da je bilo “znanja, htijenja i volje Vlade FBiH, da nisu ignorisali stanje i to da nam građani umiru, stanovništvo FBiH plaća cijenu njihovog nerada”, naglasila je.

Također zahtjevala je veći angažman od FUCS kako bi se ubrzala usluga građanima kojima treba zdravstvena pomoć.

“Naš zdravstveni sistem je zagušen cijeli, ne samo klinički centri već i primarni nivo. Vidite redove. Jedan od zaključaka je da se FUCZ uključi i pomogne građanima koji satima stoje u redu i čekaju na uslugu, niko zdrav nije došao. Klub SBB-a traži da se Vlada obaveže da će privrednom sektoru sugerirati da ograniči cijene prehrambenih artikala i lijekova iz razloga jer svjedočimo tome da cijene rastu. To je još jedan udar na i onako iscrpljeno stanovništvo u ovoj izuzetno teškoj kriznoj situaciji.

Tražimo da se Vlada zaduži da s kantonalim vladama donese odluku o ograničavanju rada i kretanja u trajanju od najmanje 15 dana na teritoriji cijele FBiH, da ova forma policijskog sata može ostati, ali ograničit se mora rad onih mjesta koja nisu neophodna za naš svakodnevni život. Zato što imamo situaciju da veliki broj mlade populacije odlazi po kafićima, restoranima, klubovima, ide se u tržne centre. Sve su to prostori gdje dolazi do zaraze”, kazala je Prašović-Gadžo.

Također je naglasila kako treba da se uvede novo zakonsko rješenje koje će imati za cilj spašavanje ljudskih života kao i zakonsko rješenje koje će pomoći privredi BiH.

“Imali smo dobru lekciju iz prošle godine. Mjere koje se donose moraju biti u skladu s onim od prošle godine kada smo od marta do kraja maja zaustavili širenje pandemije. Ja razumijem poziciju privrede, ali ništa nije vrednije od toga da spašavamo živote. Jedan zaključak je i da se uposlenicima ovog doma umanje plate u iznosu od 20 posto.

Držim nemoralnim da mi primamo pune plate ako ćemo poduzimati ove mjere genralno u ovoj teškoj situaicji dok naši građani su zbog pandemije dovedeni u strašno tešku situaciju u kojoj mnogi od njih nemaju ni za osnovne artikle mjesečno. Tražimo da Vlada odmah do naredne sjednice predloži novo zakonsko rješenje kako bi se istovremeno s mjerama koje imaju za cilj spasiti stanovništvo usvoji i zakonsko rješenje za pomoć privredi i građanima”, zaključila je.