Situacija do koje je doveo politički vrh Republike Srpske nakon što je visoki predstavnik Valentin Inzko nametnuo odredbe Krivičnog zakona kojim se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida, veličanje i nagrađivanje ratnih zločinaca, uključujući blokadu institucija, direktne i indirektne prijetnje, donošenje kontrazakona u Narodnoj skupštini RS alarm je i za međunarodnu zajednicu.
Već su zabilježeni incidenti i napadi na povratnike Bošnjake u RS nakon dizanja tenzija i izjava Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a i člana Predsjedništva BiH.
Iz EUFOR-a su na konkretno pitanje Patrije da li su pojačane njihove aktivnosti i imaju li plan brzog djelovanja u slučaju eskalacije te u kojim slučajevima EUFOR može reagirati kazali:
“EUFOR pažljivo prati situaciju, ali ne daje komentare na aktuelna politička pitanja”, naveli su iz EUFOR-a.
U odgovoru EUFOR-a u aprilu mjesecu kada je bilo aktuelna dodatna militarizacija MUP RS, a kojim Dodik i danas prijeti tražeći da se suprotstave SIPA-i ukoliko bi njihovi službenici postupali prema Krivičnom zakonu BiH odnosno hapsili zbog negiranja genocida, rečeno je da u kratkom roku mogu biti pozvane snage kako bi pojačale EUFOR u slučaju prijetnje sigurnom i stabilnom okruženju.
“Na ovaj način EUFOR može brzo intervenirati kako bi podržao bh. agencije za provođenje zakona u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja, ako za tim bude potrebe“, naveli su tada iz EUFOR-a.