U noći sa 25. na 26. august vatrena stihija progutala je dva miliona knjiga i 300 rukopisa neprocjenjive vrijednosti. Sarajevska Vijećnica, najljepši i najreprezentativniji objekat iz austrougarskog perioda, izgorjela je do temelja.
Plamen je za nekoliko sati progutao nacionalno blago Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, koje je brižno čuvano, obrađivano i koje je građanima bilo dostupno blizu pola stoljeća.
Vijećnica je bila simbol grada Sarajeva, dokaz isprepletenosti tradicija i kultura.
Izgrađena je 1896. godine u pseudo-maorskom stilu. Služila je prvobitno za potrebe gradske uprave i administracije, ali je 1949. godine postala Gradska biblioteka, odnosno Nacionalna i univerzitetska bibilioteka.
Za vrijeme opsade Sarajeva Vijećnica je bila više puta granatirana. Pokušavale su je uništiti snage JNA, a zatim i snage Vojske Republike Srpske. Prije 18 godina sarajevska biblioteka je bombardovana i u plamenu je uništen skoro cijeli fond.
Vatrogasci su bezuspješno pokušavali ugasiti vatru… Oni najhrabriji provlačili su se između granata, metaka, uskakali u vatrenu stihiju i pokušavali spasiti barem mali djelić nacionalnog blaga.
Vijećnica je ponovo otvorena 9. maja 2014. godine.