Općina Centar najavila je izgradnju spomenika legendarnom bosanskohercegovačkom košarkašu Mirzi Delibašiću na platou ispred dvorane Skenderija, koja danas nosi ime Mirza Delibašić.
Na današnjoj konferenciji koja je održana ovim povodom govorio je i Mirzin sin, Danko Delibašić.
“To je jedan kuriozitet vezan za njegov život na koji ja ne znam da li uopšte mogu da dam pravi, vjerodostojan odgovor s obzirom da su se mnoge stvari dešavale puno ranije nego sam se rodio. Ja ga nisam u životu imao pretjerano dugo, odnosno nisam bio dovoljno zreo da neke stvari shvatim, ali se naravno sjećam mnogih priča”, rekao je Danko Delibašić, a potom dodao:
“Bio je zaista poseban i uvijek kažem da mi je potpuno nemoguće zamisliti da on živi danas, jer je današnji svijet satkan od čudnih i neočekivanih kompromisa. On je bio beskompromisan i u svojoj dobroti i u svojoj genijalnosti”, prenosi N1.
Osvrnuo se Danko i na jednu od anegdodata iz života svog oca Mirze Delibašića, ali i o njegovoj veličini.
“Što se tiče anegdota, zanimljivo je i mislim da je Mirza dobio šestoaprilsku nagradu 1976. godine. On je odbio golfa kada su postali prvaci Evrope rekavši ‘ja imam Golfa, ne treba mi golf”, i pošto su i on i moja majka Slavica bili na zaslužnoj listi grada Sarajeva i reprezentativci Jugoslavije, da dobiju stan. Mirza je predložio umjesto dva stana da dobiju jedan veći i koji smo mi na kraju otplatili i moja majka je na to pristala, a to je stan u kojem ona živi danas.
Nakon toga ona je pitala ‘Mirza, dobili smo stan, šta ćemo sada sa tvojim stanom?’, on je pogledao i rekao ‘zar ne misliš da je malo bezobrazno da imamo dva stana?’, i tako je ključeve od svog ličnog stana vratio gradu i uzeo stan koji je deset kvadrata veći od tog stana i to je stan u kojem moja majka živi danas. To ilustruje kakav je on čovjek bio i tako su oni to zaslužili, i ja ostadoh bez nekretnine od 250 hiljada”, završio je u šaljivom tonu Danko Delibašić.
Spomenik će biti predstavljen 8. decembra kada je i dvadeseta godišnjica od smrti za mnoge najboljeg sportiste svih vremena Bosne i Hercegovine.
Prije realizacije ovog projekta, raspisan je Međunarodni konkurs na koji se prijavilo mnogo kandidata na kojem je izabran sarajevski umjetnik Adis Lukač. Predsjednica stručnog žirija koji je odabrao najbolji rad bila je tuzlanska umjetnica Edina Selesković.