Nedim Sladić je još ljetos upozoravao na poplave: Osjetit ćemo ovo nakon prve obilne kiše!

Meteorolog Nedim Sladić prije čak tri dana upozorio je kako Bosni i Hercegovini prijete poplave.

U prvih mah izgledalo je da Sladić “pretjeruje”, ipak ispostavilo da je bio u pravu.

Meteorolog je nagovijestio drastičnu promjenu vremena.

Nakon što smo uživali u lijepim i sunčanim danima tokom posljednjih dana i u temperaturama koje nisu uobičajene za ovaj dio godine slijedi promjena vremenskih prilika u BiH”, kazao je Sladić.

Dodao je kako zbog očekivanog izravnog dotoka izraženo vlažnog i nestabilnog zraka sa Mediterana u područjima jugozapadne Bosne i u dijelovima Hercegovine bit će nerijetko obilnih padavina.

U narednih 48 do 72 sati lokalno bi moglo pasti i do 100 litara kiše po metru kvadratnom. Na masivima Čabulje i Čvrsnice zbog izraženog hlađenja zraka moguće je i do 200 litara kiše po kvadratnom metru. Zbog toga je upaljen narandžasti meteoalarm i izdato upozorenje da bi trebali pravovremeno postupati zbog izrazito velike količine padavina. Vremenske neprilike će se u Hercegovini zadržati sve do početka vikenda kada se očekuje stabilizacija. Pored padavina mogući su olujni udari vjetra do 90 km/h”, kazao je Nedim Sladić.

Nije ovo ni prvi put da Nedim Sladić spominje poplave ove godine.

Još ljetos, kada su temperature dostizale i 39 stepeni, a požari “divljali” Hercegovinom Sladić je upozoravao kakve će to posljedice ostaviti na prirodu, posebno kada su poplave u pitanju.

Pred našim očima nestaju tvornice prijeko potrebnog kisika. Gore pluća Hercegovine. Nestaju najbolji prijatelji vlage, koji brižljivo upijaju kap po kap svu vodu, ne dozvoljavajući zemlji da se zasiti i izazove ono najgore. Nestaju najbolji zaštitnici od erozije tla koji pokreću brojne probleme.

Čitava endemska biozajednica i čitav biodiverzitet je ugrožen do te mjere da može otići u nepovrat. Da izraste novo stablo bit će potrebno 15 do 20 godina. Čak četvrtina nečijeg života. Shvatit ćemo ovo nakon prve obilne kiše. Kada prirodna barijera sve razornijim vjetrovima postane prava vjetrometina. Kada krenu brojne erozije tla. Tad ćemo shvatiti značaj naše šume koja pokriva skoro 50 posto države“, upozoravao je Sladić.

Nedim Sladić apeluje i upozorava: Nestaju tvornice prijeko potrebnog kisika, osjetit ćemo posljedice!