O učešću u daljnjim pregovorima o izmjenama Izbornog zakona oglasila se i Naša stranka.
Navode da su pregovori od starta bili osuđeni na propast.
“Pregovori o Izbornom zakonu u formatu kako su dosad vođeni bili su osuđeni na propast. Od njihovog početka smo upozoravali na dvije krucijalne stvari koje su do takvog ishoda dovele. Prva je netransparentnost procesa pregovora. Nastojalo se udovoljiti partikularnim interesima vladajućih stranaka s nacionalnim predznakom a opozicija, odnosno građanske stranke su na pregovore pozivane s neosnovanim očekivanjem da ćemo biti poleđina gospodinu Izetbegoviću i da ćemo pristati na poziciju iz koje ne možemo uticati na sadržaj“, naveli su iz ove stranke.
Druga stvar je, dodaju, tretiranje Izbornog zakona mimo deblokade državnih institucija i narušavanja ustavno-pravnog poretka zemlje s prijetnjom miru. U takvoj atmosferi pregovore je bilo besmisleno voditi.
“Naravno, prekid pregovora ne znači i kraj našeg diplomatskog i političkog pritiska koji ćemo nastaviti stvarati u korist rješenja krize. Nastavit ćemo ulagati nadljudske napore da dođemo do izvora vanjske politike prema BiH u Briselu, Washingtonu, Londonu i Berlinu kako bismo zaustavili Dodikovu ofanzivu i na sto stavili konkretna rješenja.
Jedno od njih se odnosi i na Izborni zakon, odnosno na ustavne promjene. Radi se o jedinom rješenju koje je ušlo u parlamentarnu proceduru i koje smo predstavili ogromnom broju stranih diplomata i za koje smo lobirali i u Evropskom parlamentu. Kao i dosad, svi naši prijedlozi bit će progresivni i orijentirani na budućnost a ne na cementiranje podjela“, saopćeno je iz Naše stranke.
Podsjetimo, SDP BiH je ranije saopćio kako se povlači iz pregovora.
Najavili su kako bi sutra na sjednici predsjedništva stranke trebali donijeti odluku o učešću, odnosno neučešću, u pregovorima o reformi Ustava BiH i Izbornog zakona.
Kako su naveli u svom saopćenju, najava ovakvog koraka motivisana je činjenicom da je država suočena sa kontinuiranim antiustavnim i antidejtonskim djelovanjem većine u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska.
“Kojim se podriva suverenitet i cjelovitost Bosne i Hercegovine. Nastavak učešća u pregovorima bi, za nas u SDP BiH, predstavljao saučesništvo u stvaranju privida normalnosti trenutnog stanja. Smatramo da je Izborni zakon izuzetno važno političko pitanje, ali da zaštita ustavnopravnog poretka u ovom trenutku predstavlja prioritet. Ne želimo svojim odlukama praviti pritisak na druge političke aktere, ali SDP ne želi svojim budućim učešćem u pregovorima u ovim okolnostima biti saučesnik u kupovini vremena za secesionističke projekte pred kojima dio i domaće javnosti, ali i međunarodne zajednice (ne)svjesno zatvara oči”, naveli su iz SDP-a.
Poručili su da bi takva odluka SDP-a bila povučena nakon što uzroci i posljedice, kako kažu, neustavnog djelovanja budu otklonjeni, a institucije počnu normalno funkcionisati.
“Naravno da bismo do tada učestvovali u razgovorima na temu otklanjanja blokade institucija države, djelovanja pravosudnih organa po navedenom pitanju i sankcionisanja odgovornih za trenutno stanje”, zaključuju iz SDP-a.
Ovakvu mogućnost razmatra i Stranka demokratske akcije (SDA) što su u nekoliko navrata istakli najviši zvaničnici. Upravo se danas održava sjednica Kolegija, a u petak Glavni odbor stranke nakon kojeg će biti poznata konačna odluka.