Poznata imena uhapšenih zbog ratnih zločina kod Nevesinja, među njima i pripadnik Oružanih snaga

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su jutros osam osoba, među kojima je i jedan pripadnik Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

Uhapšeni su zbog sumnje da su počinile ratni zločin protiv čovječnosti na području Zijemlja kod Nevesinja tokom 1992. godine.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) saznaje od nezvaničnog izvora iz Državnog tužiteljstva da su uhićeni Zdravko Kandić, nekadašnji zapovjednik Petog bataljona Nevesinjske brigade, Dragan Đurđić, nekadašnji zamjenik zapovjednika Petog bataljona Nevesinjske brigade te trenutni pripadnik Oružanih snaga BiH, bivši pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS) Dragan Ivanišević, Goran Došlo i Milan Trifković te bivši rezervni milicioneri Siniša i Mladen Kandić i Dragoslav Aćimović.

Državno tužiteljstvo Bosne i Hercegovine priopćilo je da se radi o osam bivših pripadnika VRS-a koji su osumnjičeni za zločine nad stanovništvom bošnjačke nacionalnosti s područja Nevesinja.

Zločini se odnose na ubojstva oko 100 osoba bošnjačke nacionalnosti, na lokaciji u mjestu Zijemlje, među kojima više desetina žena, osoba starije životne dobi, kao i veći broj djece, među kojima i djeca starosti od 15 dana do dvije godine života”, saopćeno je iz Tužiteljstva BiH.

U počinjenom zločinu, živote su izgubile gotovo cjelokupne porodice Ploskić, Šipković, Aličić, Alibašić, Mahinić, Brajević, Čopelj i druge, priopćilo je Tužiteljstvo BiH.

Navedeno je da su ostaci 49 osoba pronađeni, dok se za ostacima 47 osoba još uvijek traga.

U priopćenju SIPA-e je navedeno da su se hapšenja dogodila na području Nevesinja, Gacka, Trebinja, Banje Luke i Sarajeva.

Osumnjičeni će u zakonskom roku biti predati postupajućem tužitelju, koji će ih ispitati i donijeti odluku o daljnjim aktivnostima.

Ni bebe nisu pošteđene

Prema podacima Udruženja “Povratkom za Bosnu i Hercegovinu, u junu i julu 1992. godine na teritoriji Nevesinja ubijeno je 305 Bošnjaka i 14 Hrvata ili 9,1%, što prema broju stanovnika Nevesinje svrstava odmah uz Srebrenicu po procentu stradanja.

Među njima je bilo i 26-oro djece, neke bebe još nisu imale ni ime.