Zastupnici u Skupštini KS razmatraju Informaciju Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo o slučaju preminule djevojčice Džene Gadžun iz Kaknja, sa inspekcijskim nalazom Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo – Inspektorat, sanitarne, zdravstvene i farmaceutske inspekcije i inspekcije za hranu.
Djevojčica je operisana 8. novembra, a iz privatne klinike je nakon operacije očnog kapka u stanju kome prevezena na KCUS gdje je preminula 14. novembra.
Haris Vranić, ministar zdravstva KS iznio je uvodne napomene ističući da je Ministarstvo osakaćeno jer nema nikakvog mehanizma kazne ili prisile jer je zdravstvena inspekcija izuzeta iz Ministarstva zdravstva, ali da je pokrenuo proceduru vraćanja u okvire Ministarstva.
“Ja u svom mandatu nekih deset mjeseci nisam nikome izdao dozvolu za rad privatne ustanove. Moguće je da je to bilo zbog pandemije, ali tako. Onaj broj koji sam dobio o privatno-zdravstvenim ustanovama u KS trebamo se zapitati ko je izdavao te dozvole i da li je urađena ikakva procjena. Otkrio sam jednu privatnu ustanovu, a da nikad nije registrirana i radi u svom privatnom stanu a upućuje pacijente na operacije“, kazao je Vranić.
Premijer KS Edin Forto pozvao je Tužilaštvo KS da u najskorijem mogućem roku pronađe ko je odgovoran za smrt djevojčice i da sud drakonski najstrožije kazni odgovorne za ovo.
“Da napokon neko ko je odgovoran za ovo završi u zatvoru. S pažnjom ćemo pratiti šta će Tužilaštvo uraditi i protiv koga će podignuti optužnicu ako do nje dođe“, kazao je Forto.
Premijer Forto je kazao da je KUIP potkapacitiran u više oblasti pa i u zdravstvenoj inspekciji, ali da je na zahtjev Inspekcije pozitivno odgovoreno.
Na pitanje da li je pokrenuta smjena člana UO ZZO KS Benjamina Bejtovića s obzirom da je u prostorijama njegove ordinacije izvršena operacija, odgovor je dao odgovor:
“Ukoliko se potvrdi optužnica, mi ćemo tražiti smjenu i izvršit ćemo tu smjenu ako on to sam ne uradi“, kazao je Forto.
Ministar Vranić je kazao da ljekari koji rade i u javnim i privatnim ustanovama su u sukobu interesa.
“Treba urediti ovu oblast, zorno se pokazuje da davanje saglasnosti od ustanove do ustanove je drastično različita“, kazao je Vranić.
Zastupnici traže od Tužilaštva KS što hitniju reakciju kako bi ovaj slučaj dobio epilog.
Zastupnica Segmedina Srna Bajramović (SDP) kazala je da je evidentan upliv politike u zdravstvo.
“Zdravstveni sistem u BiH je ozbiljno bolestan i terapija koja se primjenjuje je privatizacija. Kakav je to javni sistem gdje nam govore da nema mjesta, da nema termina, da nema reagenasa. Kako je moguće da u tom sistemu rade ustanove koje nikad nisu verificirale uređaje. Mi se nalazimo u neprirodnoj situaciju.
Kad god raspravljamo o ovim stvarima dokažemo da je sistem kolabirao u nadzoru. Živimo u nesigurnom sistemu gdje nemamo nikakvu zaštitu. Ovo je slučaj na kojem Tužilaštvo KS mora dokazati da ima smisla što postoji, niko ne smije biti izuzet od odgovornosti, niko nije kriv dok se dokaže, ali su na redu tužioci, sarajevska policija, inspekcija. Sistem mora kazniti odgovorne za očiti javašluk“, kazala je Srna-Bajramović.