Nadal u epskom finalu Australian Opena savladao Medvedeva i postao najuspješniji teniser u historiji

Danil Medvedev i Rafael Nadal odigrali su epsko finale Australian Opena, jedno od onih koji će biti uklesani u historiju tenisa, kao i sjećanje brojnih fanova ovog sporta.

Trijumf je ostvario španski igrač. I to na kakav način.

Poslije više od pet sati borbe i veličanstvenog preokreta…

Rus je odlično otvorio meč, prvi set je dobio s glatkih 6:2. U drugom je već naišao na probleme, Španac je napravio break za 3:1.

Ipak, Medvedev uspjeva uzvratiti i izjednačiti te set na koncu zaključiti boljom igrom u tie-breaku za 7:6 (5).

Očekivalo se da zatim ruski teniser riješi rutinski meč i dotuče Nadala, koji je djelovao potpuno psihički uništen nakon prokockane šanse u drugom setu.

Desilo se suprotno. Rafael Nadal je pokazao od čega je sačinjen.

Napravio je break za 5:4 i zatim dobio set sa 6:4.

Sa novom dozom samopouzdanja, probuđeni Bik sa Majorke osvaja i četvrti set identičnim rezultatom (6:4).

Uslijedio je odlučujući obračun za titulu u petom, završnom, činu velikog finala.

Nadal je napravio break za vodstvo od 3:2, a zatim osvojio veoma dugi gem (više od 13 minuta) na svoj servis za 4:2.

Međutim, Medvedev uzvraća break i uspjeva izjednačiti na 5:5.

No, španski teniser zatim pravi novi break za 6:5. Na svom servisu osvaja gem za konačnih 7:5 (3:2 u setovima) i svoj drugi Australian Open. Kakav trijumf!

Nakon tolike pauze i protiv deset godina mlađeg rivala.

Nadalu je ovo 21. grand slam titula. Rekordna, sada ih niko nema više od neuništivog španskog tenisera (Đoković i Federer trenutno po 20 grand slam naslova).