Biznismen iz Sarajeva ponudio finansiranje i izgradnju džamije na Trebeviću

Bosanskohercegovački biznismen Nermin Hubić, porijeklom iz Višegrada, uputio je Rijasetu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini (IZBiH) pismo namjere za finansiranje, izgradnju, te kasnije uvakufljenje džamije na Trebeviću.

Podsjetimo, vijećnik u Općinskom vijeću Općine Stari Grad, Adi Zahiragić ispred Stranke demokratske akcije, najavio je da će inicijativom zatražiti da se zemljište na Trebeviću dodijeli Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini.

Također, dodao je i da je administracija spremna da ubrza proces izgradnje džamije.

Na narednoj sjednici općinskog vijeća, idući četvrtak ako Bog da, podnosim incijativu u svoje ime i u ime Kluba SDA Stari Grad, za dodjelu općinske zemlje na Trebeviću Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini, uz poruku da je općinska administracija spremna da uradi sve, kako bi ubrzala proces izgradnje prijeko potrebne džamije na Trebeviću“, napisao je još u januaru Zahiragić.

Pismo namjere biznismena Hubića je upućeno reisu-l-ulemi dr. Huseinu ef. Kavazoviću, Vakufskoj direkciji, Medžlisu IZ Sarajevo, SDA Stari grad, načelniku Starog Grada Ibrahimu Hadžibajriću i predsjedavajućem OV Stari Grad Mirzi Bataloviću.

Vezano za inicijativu zastupnika Zahiragića (Adija, op.a.) i Kluba SDA Stari Grad za izgradnju džamije na Trebeviću, ovim putem vas obavještavam da sam spreman, ukoliko navedena inicijativa bude prihvaćena i potrebne dozvole za građenje pribavljene, u potpunosti o svom trošku izvršiti izgradnju“, navodi se u pismu Hubića.

On tvrdi da je opravdanost izgradnje “više nego očita”, te ponovo izražava spremnost da “o svom trošku izgraditi objekt bez bilo kakve finansijske podrške od institucija ili trećih lica“.

Iskreno se nadam da ćete predloženu inicijativu podržati i omogućiti realizaciju projekta“, naveo je, uz ostalo, Hubić, dodajući da je “voljan učiniti sve što je potrebno u cilju otklanjanja eventualnih prepreka” za realizaciju ove ideje.

Hubić je u izjavi za portal INS potvrdio da je uputio pismo namjere. Kaže da je “time sve rekao” i da “ne želi nikakav publicitet”.

Foto: Privatni album/  Pismo namjere Nermina Hubića
Foto: Privatni album/ Pismo namjere Nermina Hubića

Iskreno se nadam da će projekt u interesu svih nas biti realiziran. Sada je na institucijama da urade svoj dio posla. Oni koji trebaju da znaju su obaviješteni o mojoj namjeri i spremnosti sa željom da to bude ohrabrenje da provedu procedure i, na kraju, izgradi džamija. To je jedini razlog zbog kojeg bilo šta govorim u javnosti“, kazao je Hubić.

Inače, Hubić je zaintrigirao je bh. javnost prošle godine svojom višemilionskom ponudom za kupovinu devastiranog Doma penzionera u Nedžarićima u Sarajevu.

Bio je, naime, spreman izdvojiti 14 miliona KM za ovaj objekt, no pobijedila je viša ponuda druge bh. kompanije.

U intervjuu za portal Faktor, Hubić je kazao da je svoj prvi milion KM zaradio kada je imao 21 godinu, osnivač je više kompanija.

Završio sam medresu, a potom Ekonomski fakultet, na kojem sam i magistrirao. Krenuo sam od poslovno-finansijskog konsaltinga. Zapravo, 2001. godine je to dobilo neku ozbiljnu formu. Ja se dobro sjećam, evo sada ću otvoreno kazati, 21 godinu sam imao kada sam prvi milion KM brojao na stolu.

Percepcija ’97-’98. godine, Sarajevo je bilo porušeno, i ja sam otvorio firmu koja je imala biznis proizvodnje građevinske stolarije i enterijera. I onda 2001. godine sam otvorio kompaniju koja se bavila poslovno-finansijskim konsaltingom i ona je egzistirala u tom kapacitetu do 2016. godine, kada sam je prodao.

I to je prvi put na ovim prostorima da je neko taj biznis koji je “rezervisan” isključivo za kompanije iz Londona, Beča, prodao internacionalnoj kompaniji koja i dan-danas egzistira. Mi smo se 2008. godine počeli baviti restoranima radeći poslovno-finansijski konsalting, i od 2009. do 2016 ili 2017. godine imali smo više od 20 ugostiteljskih objekata“, rekao je tada Hubić za Faktor.

Policija kaznila Sarajlije jer su obavljali namaz

Inicijativa Zahiragića došla je samo dan nakon našeg pisanja da je policija manjeg bh. entiteta dana kaznila dvojicu Sarajlija jer su obavljali namaz na Trebeviću.

Vrlo moguće je i da biznismen Hubić zbog istog događaja je spreman finansirati izgradnju džamije.

Naime, tada su kažnjeni sarajevski mladići Bajro Čavčić i Semir Vatrić sa 100 KM.

Kako je ispričao Čavčić, vodili su računa da nikome ne smetaju, a policija ih je naknadno presrela.

Ja i moj prijatelj sa dvadesetero djece otišli smo na zajednički izlet na Trebević. U 12 sati obavili smo podne namaz na javnoj površini, vodeći računa da nikome pri tome ne smetamo. Nakon namaza krenuli smo kući, a dva policijska službenika su nas presrela i počela legitimisati“, kazao je.

Policijski službenici su izdvojili njega i Vatrića.

Pitali smo zašto nas legitimišete, na sta smo dobili veoma iznanđujući i bezobrazan odgovor: ‘Nepristojno ponašanje – Obavljanje namaza’, kao što stoji i u prekršajnom nalogu kojeg smo dobili. Jedan od policijskih službenika je rekao da je to na njihovoj teritoriji zabranjeno“, prepričao je.

Također, posvjedočio je da su policajci nakon nekoliko sati shvatili da su pogriješili zbog čega su zatražili da im se vrati prekršajni nalog koji su mu bili napisali.

Tražili su od mene da im vratim prekršajni nalog što sam ja odbio. Nakon 4-5 sati uznemiravanja tražili smo da nas konačno puste da idemo kući. Komandir policijske stanice Istočni Stari Grad, stanično odjeljenje policije Trebević Ivetić Željko je došao lično i molio me da mu vratim nalog da ga stornira, na što ja naravno nisam pristao“, kazao je Čavčić.

Kolika je potreba za džamijom na Trebeviću?

I kada smo pisali o inicijativi Zahiragića javnost nije bila baš pozitivna.

Realnost je da na Trebeviću nema velike potrebe za gradnjom vjerskih objekat, a potreba je ključ za gradnju.

Ono što je bitno istaknuti da gradnja vjerskog objekta mora imati iskren nijet, a nikako inat, a kao što smo već i napisali ključ u svemu tome je da stanovnici jedne zajednice imaju potrebu za vjerskim objektom.

Realnost je i to da u Sarajevu ima mnogo naseljenih zajednica, za razliku od nenaseljenog Trebevića, gdje građani godinama obavljaju namaz u podrumima kuća a želja im je da jednog dana dobiju džamiju.

Upravo su to neki od razloga zašto su građani ovu inicijativu dočekali negativno.