Udruženje poljoprivrednika Federacija Bosne i Hercegovine povodom stalnog rasta cijena repromaterijala za sjetvu od svih nivoa vlasti traži hitnu reakciju za iznalaženje načina uvođenja tzv. “Plavog dizela”.
Cijene i dalje rastu, a vrlo je izgledno da će poskupljenje goriva dovesti do poskupljenja svih namirnica.
“Vrijeme za proljetnu sjetvu je na pragu. Cijene repro materijala za sjetvu i dalje rastu posebno je to slučaj sa gorivom koje je svaki dan skuplje, a isto čini veliki dio ulaznog troška u poljoprivrednoj proizvodnji. Ovim putem tražimo hitnu reakciju za uvođenje ‘Plavog dizela’“, navodi se u saopćenju Udruženja poljoprivrednika FBiH.
Ako je ta mjera nije moguća, poljoprivrdnici FBiH traže hitnu intervenciju robnih rezervi sa gorivom po povoljnijim cijenama za primarne poljoprivredne proizvođače.
Šta je Plavi “dizel”?
“Plavi dizel” je Eurodizel obojen plavim markerom zbog kontrole potrošnje.
Karakteristike “Plavog dizela” generalno su jednake karakteristikama Eurodizela prema europskoj normi EN 590.
Susjedna Hrvatska ranije je uvela sistem za nadzor potrošnje posebnih goriva označenih plavom bojom – upravo “Plavi dizel”.
Sistemom se evidentira svaka prodaja ove vrste goriva korisnicima prava, čime se nadzire korištenje prava na kupovinu u čiju cijenu nije uračunata trošarina.
U sistemu su evidentirana i javno objavljena sva registrirana prodajna mjesta “Plavog dizela”, a zabilježeni su i potrebni podaci o svi korisnicima prava i pripadajućim odobrenim količinama za namjensku potrošnju – kvotama.
“Privremeno suspendovati akcize na gorivo, tako smanjiti cijene za skoro 0,50 KM”
Ekonomski analitičar Faruk Hadžić smatra da bi država trebala privremeno suspendovati naplatu akciza na gorivo te tako reducirati nagli rast cijena.
“Nivo cijena goriva u Bosni i Hercegovini već sada je zabrinjavajući i vrlo je moguće da će dodatno rasti u narednom periodu“, smatra Hadžić.
Kako navodi “zbog visoke cijene goriva, doći će do dodatnog pritiska na rast cijena i drugih proizvoda i usluga, što će samo još više potaknuti inflaciju”.
“Kratkoročno, rješenje je u privremenoj suspenziji člana 17. Zakona o akcizama u BiH, kako bi se naplata akciza na gorivo suspendovala na tri mjeseca sa mogućnosti produženja na još tri mjeseca ako bude potrebe.
Dugoročno, a to sam predlagao prije nekoliko godina, može se uvesti ‘varijabilna akciza’ na gorivo, koja bi se povećavala/smanjivala zavisno od kretanja nafte na svjetskom tržištu“, kazao je.
Kaže i kako akcizu ne treba miješati sa putarinama za ceste i autoceste, koje se također naplaćuju po litri goriva.
“One svakako, većinski idu namjenski za posebne podračune. Akciza ide isključivo u tekuću budžetsku potrošnju, bez bilo kakve jasne namjene utroška. Suspenzijom ovog člana, cijena goriva u BiH bi se odmah smanjila između 0,35 KM (dizel) – 0,47 KM (motorni benzin 98) po litri goriva“, zaključuje Hadžić.
Ide li gorivo na 3 KM? U februaru stigle 1.242 obavijesti o promjeni cijena
Trenutno je cijena litra goriva u BiH za oko 0,60 KM viša u odnosu na isti period prošle godine.
Do sada je rekordna cijena bila iz 2008. godine, kada smo litar dizela plaćali 2,56 KM.
Prosječan iznos
Kako je potvrđeno iz Federalnog ministarstva trgovine, u februaru su zaprimili čak 1.242 obavijesti o promjeni cijena i marži, a odnose se na povećanje cijene benzina i dizela u iznosu od 0,05 KM po litru.
U petak se cijena litra benzina 95 kretala od 2,36 do 2,66 KM, a dizela od 2,36 do 2,71 KM.
Prosječna maloprodajna cijena naftnih derivata u Federaciji BiH u petak je za benzin 95 bila 2,51 KM po litru i za dizel 2,52 KM po litru.
Također, prema podacima s mobilne aplikacije Federalnog ministarstva trgovine “FMT FBIH oil info“, zabilježena je i rekordna cijena benzina 98. Pa tako cijena u Sarajevu varira od 2,56 do 2,76 KM, u Tuzli od 2,51 do 2,76 KM, u Zenici od 2,46 do 2,66 KM, Mostaru od 2,56 do 2,66 maraka za litar goriva, piše Avaz.
Prema podacima Vanjskotrgovinske komore, litar benzina 95 je prije tačno godinu koštao 1,95 KM, a dizela 1,91 KM.
Da se napuni rezervoar od 40 litara, lani je bilo potrebno 78 KM. Sada je potrebno više od 100 maraka.
Inače, cijene nafte na svjetskom tržištu pale su 2 posto jer su pregovori između SAD i Irana o ponovnom važenju nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, koji bi mogli označiti ublažavanje sankcija na izvoz iranske nafte, ušli u završnu fazu.
Međutim, na moguće novo povećanje cijena “crnog zlata” može utjecati strahovanje trgovaca zbog nove eskalacije odnosa između najvećeg izvoznika energenata Rusije i Zapada, a u vezi s Ukrajinom.
Uzmemo li u obzir i situaciju u okruženju, čini se da smo sve bliže cijeni od 3 KM…
Slično i u RS
Kada je riječ o poskupljenju naftnih derivata, slična je situacija i u RS, gdje iz Grupacije za promet nafte i naftnih derivata Privredne komore RS ističu da litar benzina BMB 95 u ovom bh. entitetu trenutno košta 2,34-2,43 KM, a dizela ED5 2,32-2,45 KM, dok su cijene tečnog naftnog plina 1,49-1,56 KM, u zavisnosti od regije i distributera.