Cijena ulja danas u Sarajevu dostigla i 5,50 KM!

Cijene goriva i osnovnih životnih namirnica svakodnevno divljaju u Bosni i Hercegovini.

U jednom sarajevskom marketu zabilježena je cijena litra ulja od nevjerovatnih 5,50 KM.

Izloženo je i jeftinije ulje koje košta 4,80 KM.

Sve su ovo posljedice napadi Rusije na Ukrajinu koji traju već 17 dana, a ekonomski stručnjaci već sada upozoravaju kako će rat u toj zemlji na istoku Evrope u značajnoj mjeri utjecati i na ekonomske, trgovinske i finansijske trendove i kretanja ne samo na evropskom kontinentu nego u cijelom svijetu.

Očekuje se da će rat Rusije protiv Ukrajine izazvati rekordna povećanja cijene proizvoda na bazi brašna kao što su hljeb, tjestenina i keks.

Od početka rata, cijene pšenice su dostigle najviši nivo u proteklih 14 godina. Rusija i Ukrajina zajedno proizvode oko 14 posto svjetske pšenice, što čini gotovo jednu trećinu svjetskog izvoza pšenice.

Zato se te dvije zemlje nerijetko i zovu evropskom košarom žitarica.

I Klasov hljeb poskupio

Od jučer cijena Klasovog polubijelog hljeba u maloprodajnim objektima iznosi 1,30 KM, potvrđeno je iz ove kompanije.

Cijene pšenice na tržištu su posljednjih sedam dana dosegle svoj rekord, a otežana isporuka je dodatna otežavajuća okolnost za proizvođače hljeba. Poskupljenje pšenice za 30 posto nas je, zbog ekonomičnog poslovanja naše kompanije, primoralo na korekciju cijena“, kazali su za Avaz.

Navode kako je cijena narodnog hljeba ostala ista, te da je poslovanje Klasa direktno ugroženo povećanjem cijene goriva i električne energije.

Došlo je do povećanja cijene goriva i električne energije što direktno ugrožava poslovanje kompanije Klas. Zbog vrlo dinamičnih promjena cijena pšenice, praktično iz dana u dan, do daljnjeg ne možemo davati pouzdane prognoze cijena sirovine i energenata, a samim tim ni naših finalnih proizvoda“, zaključuju iz Klasa.

Peđa Kojović: “Život će postati komplikovan i skup”

Zastupnik Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Predrag Kojović prije nekoliko dana govorio je za N1 pesimistično o tome šta država može poduzeti, ali i kroz šta građani trebaju proći za vrijeme intenzivne inflacije.

Ekonomske posljedice invazije na Ukrajinu ćemo tek osjetiti, naglasio je on, dodajući da građani moraju “platiti cijenu za odbranu civilizacijskih vrijednosti”.

Iako podsjeća na prioritete koje je EU stavila pred bh. vlasti, napominje da je ovo momenat u kojem bi Bosnu i Hercegovinu i EU i NATO trebali primiti odmah.

Smatram da bi u ovom trenutnku EU i NATO trebali promijeniti svoje procedure i primiti nas odmah. To je ono na šta mi apelujemo.

Međutim, nama su dati jasni uvjeti šta da uradimo. Predlažem da to obavimo, pa sa dozom kredibiliteta zaatražimo kandidatski status. A on bi napravio veliku razliku u bh. međunarodnoj poziciji u ovom trenutku”, govori Peđa Kojović u programu N1.

Ekonomske posljedice invazije na Ukrajinu bh. građani već itekako osjećaju. Cijene ne skaču, nego divljaju.

Govoreći o mehanizmima države da to iskontroliše – Kojović upozorava “divljanje cijena ćemo tek da osjetimo“.

Imamo ograničene mogućnosti po pitanju toga, naročito jer smo uvozno orijentisana ekonomija. Bit će se jako teško boriti. Imam osjećaj da Vlada FBiH i Vijeće ministara BiH ne shvataju o kakvom se udaru radi, niti pokazuju namjere da pomognu građanima”, rekao je Kojović.

Podsjeća da su određeni koraci ka suzbijanju rasta cijena napravljeni od pojedinih stranaka i pojedinaca poput SDP-ovog Saše Magazinovića, na čiju će se inicijativu u srijedu održati sjednica Parlamenta BiH, gdje će se raspravljati o ukidanju akciza na gorivo.

To su jako važne, teške i komplikovane odluke”, govori Kojović, naglašavajući da će poslanici Naše stranke podržati ovaj prijedlog.

Dodao je i da je vrijeme da država razmisli o oslobađanju od marži i akciza na osnovne namirnice gdje god je to moguće.

S druge strane, sasvim je izvjesno da ne možemo izbjeći taj finansijski udar, pozivam građane da shvate da moraju platiti određenu cijenu za odbranu naših civilizacijskih vrijednosti. Odgovor Putinu koji je izgubio dodir sa realnošću u kojoj mi živimo mora biti jedinstven.

Život će postati komplikovan i skup. Određenih roba neće biti. Imat ćemo problem sa naftom, gasom i grijanjem. Ali, pozivam sve, dok trpe ove stvari – da pogledaju Ukrajinu i kroz šta ta zemlja prolazi”, govori zastupnik Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamenta BiH.