Schmidt zatražio od rukovodstva RS da ponište Zakon o nepokretnoj imovini, “Trojka” ga pozvala da sam to učini

Christian Schmidt danas je poručio predstavnicima manjeg bh. entiteta da je Zakon o nepokretnoj imovini neustavan.

On je uputio pismo predsjednici entiteta Republika Srpska Željki Cvijanović, predsjedniku Vlade RS-a Radovanu Viškoviću, ministru pravde ovog entiteta Antonu Kasipoviću, predsjedniku Narodne skupštine RS Nedeljku Čubriloviću i potpredsjednicima ovog parlamenta Denisu Šuliću, Željki Stojičić, Sonji Karadžić-Jovičević i Milanu Petkoviću.

Nedavno objavljeni Zakon RS o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti predstavlja jednostranu radnju koja bi mogla ozbiljno da naruši vladavinu prava u RS. Ovaj zakon je neustavan, protivan odlukama Ustavnog suda, te je stoga antidejtonski”, naveo je Schmidt u pismu.

Ukoliko vlasti u RS ne ponište navedeni zakon, Schmidt je jasan da se neće libiti poduzeti neophodne korake i alate koji su mu na raspolagnju.

Želim da vas podsjetim da ja zadržavam neophodne instrumente u cilju preduzimanja privremenih mjera sve dok na državnom nivou nema na snazi odgovarajućeg zakona“, izričit je Schmidt .

Također, Schmidt poručuje da je pomenuti zakon takođe protivan i Privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom iz marta 2005. godine po kojoj je ništavno svako takvo raspolaganje državnom imovinom.

Pored toga, stupanjem na snagu navedenog zakona ugrozila bi se pravna sigurnost i predvidivo poslovno i investiciono okruženje u RS. U odluci Ustavnog suda BiH iz 2012. godine Sud je izričito utvrdio sljedeće: BiH je titular cjelokupne državne imovine (uključujući imovinu bivše SFRJ i bivše SRBiH, ali i javna dobra);

Kompetencija za utvrđivanje te materije u isključivoj je nadležnosti Parlamentarne skupštine BiH; Postoji istinska potreba, a i pozitivna obaveza da BiH ovo pitanje riješi što je prije moguće, uzimajući pri tome u obzir interse i potrebe entiteta, kako bi i oni mogli djelotvorno vršiti javnu vlast koja je povezana s njihovim nadležnostima”, naglašava Schmidt.

Osim toga, Schmidt podsjeća da su ovi stavovi ponovljeni u nekoliko odluka Ustavnog suda BiH koje se odnose na poljoprivredno zemljište, šume i šumsko zemljište, rijeke i druga javna dobra.

Dodaje da žali jer BiH još nema zakonodavstvo koje bi regulisalo pitanje državne imovine.

Sve dok takvog zakona ne bude, on napominje da Privremena zabrana raspolaganja državnom imovinom ostaje na snazi.

Kako bi se izbjegla zabuna i spriječile bilo kakve negativne pravne posljedice, pozivam vas da preduzmete sve potrebne aktivnosti kako bi se Zakon RS o nepokretnoj imovini odmah stavio van snage.

Rješavanje pitanja držane imovine ne može se postići nikakim jednostranim djelovanjem, već samo kroz transparentan proces u PS BiH, koji bi doveo do usvajanja relevantnog zakonodavstva na državnim nivou kojim se reguliše ova materija”, napisao je Schmidt.

Pozvao je politički vrh RS da aktivno učestvuje u osnivanju i radu stručne radne grupe za državnu i vojnu imovinu, u skladu sa njegovim dopisom od 3. decembra 2021. godine.

SDP, NiP i NS: “Obaveza Schmidta je da iskoristi bonske ovlasti”

Socijaldemokratska partija BiH, Narod i pravda i Naša stranka traže od visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta da hitno reaguje i stavi van snage neustavni zakon o nepokretnoj imovini u Republici Srpskoj, saopćeno je SDP-a BiH.

Navedene tri stranke također traže da visoki predstavnik smijeni sa pozicije predsjednicu entiteta Republika Srpska Željku Cvijanović zbog potpisivanja neustavnog, antidejtonskog zakona.

Zakon o nepokretnoj imovinu u RS-u, koji je usvojen u februaru i u službenom listu objavljen početkom aprila, u suprotnosti je sa Ustavom Bosne i Hercegovine, što je u više navrata potvrdio i sam Ustavni sud BiH.

Čin usvajanja zakona i njegova objava u službenom listu jasno pokazuju da Milorad Dodik i njegov režim imaju namjeru ići do kraja kad je riječ o pravnom nasilju i separatizmu. Uprkos jasnom stavu Ustavnog suda BiH, Dodik je nastavio ići putem kojim želi promijeniti suštinu ustavno-pravnog uređenja Bosne i Hercegovine i samog Dejtonskog sporazuma.

Iako se lažno predstavlja kao branilac Dejtonskog sporazuma, Dodik svojim postupcima krši sporazum koji je jasno propisao ulogu Ustavnog suda BiH, definirao državno-pravni kontinuitet Bosne i Hercegovine te odredio da su odluke i propisi državnih organa obavezujući za niže administrativne jedinice“, navedeno je u saopćenju.

Socijaldemokratska partija BiH, Narod i pravda te Naša stranka pozdravljaju što su Ured visokog predstavnika (OHR) i Christian Schmidt jasno osudio ovakve poteze, ali smatraju da je nužno konkretnije djelovanje.

Visoki predstavnik i OHR imaju obavezu zaštiti mirovni sporazum i sankcionisati sve koji rade na destabilizaciji i ugrožavanju mira u Bosni i Hercegovini.

Iz toga proističe obaveza da se hitno reagira i korištenjem bonskih ovlaštenja koja su potpuno u skladu sa Dejtonskim sporazumom te da se stavi van snage rušilački akt koji dolazi od vlasti RS-a predvođenih Dodikom.

Režim u RS-u je pokazao da ne postoji crvena linija koju neće preći kad je riječ o napadu na Dejtonski sporazum i državu. Na pravno nasilje koje za cilj ima potpunu eskalaciju prilika u BiH, međunarodna zajednica, u skladu s preuzetim obavezama, mora odgovoriti odlučno i nedvosmisleno.

Donošenje neustavnih zakona i kreiranje paralelnog ustavno-pravnog okvira predstavlja klasični državni udar o kojem se jasno moraju odrediti svi akteri, nalašavaju navedene stranke.

Posebno ističemo važnost razumijevanja aktuelnih međunarodnih okolnosti izazvanih otvorenom ruskom agresijom na Ukrajinu, što daje dodatnu težinu postupcima vlasti u RS-u. Ovakvim postupcima oni dodatno pogoršavaju ukupne političke prilike i prijete široj destabilizaciji regije.

Očigledno je da je Dodik ruski pijun koji se u potpunosti stavio u službu zvaničnog Kremlja. Ruska zastava za Dodikovim reverom dok svjedočimo masovnim ruskim zločinima u Ukrajini, polutajni razgovori s ruskim državnim vrhom i spremnost na potpunu eskalaciju prilika u BiH jasno pokazuju da Dodik nije ni za Dejtonski sporazum ni za europski put naše zemlje, kao niti za održivi mir.

Jasno uočavamo određenu vrstu koordinacije, koja se ogleda u sumanutom prijedlogu HDZ-a BiH o upisivanju etničkog identiteta u lične dokumente, dolasku Zorana Milanovića i postrojavanju HVO-a u Mostaru i Dodikovog nastupa“, navode.

Socijaldemokratska partija BiH, Narod i Pravda i Naša stranka naglašavaju da prodržavni blok, posebno stranke koje su u vlasti i imaju odgovornost zaštite institucija i države, moraju imati jasniji stav i poduzimati konkretne institucionalne mjere radi odbrane suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.

Mi ćemo kao ‘Trojka’ nastaviti poduzimati sve u skladu s našim političkim kapacitetima kako bi se suprotstavili rušiteljima države i osujetili njihov plan“, ističu navedene tri stranke u saopćenju.