Nakon što je Šefik Džaferović, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine zatražio od Ustavnog suda BiH ocjenu ustavnosti o kontroli javnih nabavki u svim institucijama čiji je osnivač Kanton Sarajevo, oglasio se i Elmedin Konaković, predsjednik Naroda i pravde (NiP).
Podsjetimo, Džaferović je u svojoj apelaciji naveo da smatra da akt koji je usvojila Vlada KS nije u skladu sa Ustavom pa je zbog toga zatražio od Ustavnog suda da ga stavi van snage.
Konaković na to odgovara da je Džaferović uputio apelaciju Ustavnom sudu jer je Vlada Kantona Sarajevo donijela Uredbu kojom se proces javnih nabavki čini mnogo transparentnijim i uvode se dodatne i stroge kontrole.
“Nijedno slovo Zakona o javnim nabavkama nije problematizirano, nije mijenjano jer ne može naravno, nijedan član Uredbe nije u suprotnosti sa Zakonom, al’ smeta Džaferoviću i njegovoj stranci. Apelira jer, kako kaže, tako nije na državnom nivou, nije ni na Federaciji, nije ni u kantonima gdje vlada SDA/DF koalicija sa svojim partnerima.
Znamo svi da ne valja, da Zakon nije dobar, da pogoduje stranačkim tajkunima, svjedočimo skandalima i koruptivnim aferama koje proizvodi, al’ ne dozvoljava SDA tamo gdje nije vlast da se popravlja i mijenja”, kazao je Konaković.
Dalje ističe da su zastupnici iz SDA svaki put tražili da se sačekaju viši nivoi vlasti kada se na nivou Kantona Sarajevo donosio set antikoruptivnih propisa.
“Federaciju BiH i državni nivo, a tamo su svu moć isporučili HDZ-u i SNSD-u. Isporučili su moć iza koje su se sakrili jer se njima ništa u ovoj zemlji ne mijenja. Ima jedna teza koju često čujem, jedno pitanje.
Kada govorimo o stanju u državi često se pitamo zašto ne uredimo kako treba kantone u kojim nema Dodika i Čovića? Ko nam smeta da sredimo TK, USK, ZDK, BPK, KS? Jasno je potpuno, smeta nam SDA sa svojim satelitima”, dodaje Konaković.
Mišljenja je da su Džaferović i SDA apelovali na Uredbu koja je, kako ističe, efikasna i suštinska u borbi protiv korupcije.
“Uredbu zbog koje se danas, pored ostalih propisa, u Sarajevu postavlja pitanje otkud vam pare, umjesto gdje su pare? Podsjećam da su donijeli propis po kojem se ni cigla u Sarajevu ne može pomjeriti bez dozvole HDZ ministra, famozna Komisija nezakonito je zabranila svaki projekt koji nema saglasnost pomenutog.
Apelirali na zakone kojim se uređuje sistem jer nisu dobili 20 kg printanog materijala. Apelacije slali na budžet, zaustavljali sve što su mogli. Jesu možda malo usporili, ali nisu zaustavili i nikad neće”, konstatovao je lider NiP-a.
Na kraju je poručio da su “pokazali svoje pravo lice” te da je to bio primarni cilj kantonalne vlasti.
“Zato smo mi motivisani kao nikad da ovu koruptivnu družinu kojoj je stranka mnogo važnija od države i naroda pošaljemo tamo gdje im je mjesto!”, zaključio je Konaković.
Čampara: “Borba SDA protiv Kantona Sarajevo i Ureda za borbu protiv korupcije KS”
Osim Konakovića, nešto ranije danas reagovao je i njegov stranački kolega Aljoša Čampara (NiP) koji je poručio da je Džaferović na ovaj potez nagovoren te da ni on sam ne vjeruje u nezakonitost Uredbe Vlade KS.
“Šefik Džaferović je pravnik, sa legalnom diplomom, nije kupljena i sudija je u bivšem sistemu s velikim pravnim iskustvom. Da je Uredbu o kontroli javnih nabavki problematizirao neko od SDA-ovaca koji imaju problema sa pravosuđem, a puno je takvih, mogao bih razumjeti motiv, ali da je to uradio Džeferović, e to ne mogu razumjeti.
Najveća pošast ove države, društva u cjelini je korupcija. Potpuno je nepojmljivo da su Džeferovića uspjeli nagovoriti da problematizira nešto što je zaživjelo i vratilo vjeru ljudima da su promjene na bolje moguće“, kaže se u saopćenju Aljoša Čampare.
Dodaje da Džaferović nije smio pokleknuti na nagovore da problematizira ovu temu.
“Džaferović kao osoba koja je dugo u politici, koja je po vokaciji pravnik – nakon četiri godine mandata u Predsjedništvu BiH i dugogodišnjim iskustvom u Parlamentarnoj skupštini BiH – nije smio sebi dozvoliti da ga nagovore da problematizira nešto u što, ubijeđen sam, ni sam ne vjeruje.
Kadrovi SDA posljednji su pozvani da pričaju o derogiranju državnih institucija i sistema javnih nabavki u Bosni i Hercegovini jer su upravo kadrovi SDA prvaci u urušavanju državnih institucija kao koalicioni partneri SNSD-a i HDZ-a“, kazao je Čampara.
Napominje da je ranije utvrđeno da je Uredba usklađena sa zakonom na nivou države.
“Vlada Kantona Sarajevo u procesu izrade Uredbe o kontroli javnih nabavki zatražila je i dobila mišljenje Agencije za javne nabavke Bosne i Hercegovine koja je utvrdila da je Uredba usklađena sa Zakonom o javnim nabavkama BiH.
Nije poznato da je Džaferović ikada uputio zahtjev za ocjenu ustavnosti ili se oglasio o javnim nabavkama u entitetu RS kojim vlada SDA-ov koalicioni partner Milorad Dodik ili u entitetu Federacija BiH gdje su u koaliciji sa HDZ-om.
Zato je ovo očigledno borba SDA, ne protiv korupcije, nego protiv Kantona Sarajevo i Ureda za borbu protiv korupcije KS”, navodi Čampara u reakciji.
Džaferović: “Kanton Sarajevo preuzima ovlasti BiH”
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović uputio je Ustavnom sudu BiH zahtjev za ocjenu ustavnosti Uredbe o kontroli javnih nabavki u svim institucijama čiji je osnivač Kanton Sarajevo.
Džaferović samatra da ovaj akt, koji je usvojila Vlada Kantona Sarajevo, nije u skladu sa Ustavom, te je zatražio od Ustavnog suda da ga stavi van snage.
“Uredba Vlade Kantona Sarajevo o kontroli javnih nabavki je neustavna jer ju je donio neovlašten organ, a njen sadržaj je suprotan odredbama Zakona o javnim nabavkama.
Postupajući na ovaj način Vlada KS dovodi u pitanje princip vladavine prava u BiH, a posebno krši odredbe člana Ustava prema kojima su niži nivoi vlasti dužni pomagati državi BiH u ispunjavanju njenih međunarodnih obaveza što javne nabavke na osnovu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom svakako jesu”, navodi se u saopćenju iz Kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva.
Sadržaj Uredbe u Kantonu Sarajevo krši i odredbe III/3.b Ustava Bosne i Hercegovine, s obzirom da se ne poštuje procedura predviđena Zakonom o javnim nabavkama koji je usvojila Parlamentarna Skupština Bosne i Hercegovine.
Također Uredba krši i odredbe člana IV/4. Ustava Bosne i Hercegovine, s obzirom da je svojim postupanjem Vlada Kantona Sarajevo ušla u okvir nadležnosti Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Na kraju saopćenja se navodi da je nedopustivo da niži nivoi vlasti nastoje preuzimati ovlasti države, bilo da se radi o entitetu Republika Srpska, Kantonu Sarajevo ili bilo kojoj drugoj nižoj administrativnoj jedinici.