Ured za kontrolu strane imovine Ministarstva trezora SAD-a (OFAC) uveo je danas sankcije za tužiteljicu Tužilaštva BiH Dianu Kajmaković.
Ovo uvrštavanje na “crnu listu” komentarisao je zastupnik Naše stranke u državnom parlamentu i predsjedavajući Istražne komisije za korupciju u pravosuđu Damir Arnaut.
Njegov komentar prenosimo u cjelosti:
“S tačke gledišta Istražne komisije ova odluka OFAC-a je potpuno logična i očekivana, te je zdušno pozdravljam. Siguran sam da govorim u ime svih kolega u Istražnoj komisiji kada iznesem mišljenje da se, nakon Gordane Tadić, radi o najkorumpiranijoj osobi u kompletnom pravosuđu Bosne i Hercegovine, a konkurencija je zaista žestoka.
Istražna komisija je u Izvještaju iz juna ove godine detaljno dokumentovala neprimjerene radnje i kriminalno-političke veze Diane Kajmaković, a koje su dodatno produbljene informacijama iz ‘Sky’ aplikacije o njenim kontaktima iz kriminalnog miljea.
Ja sam čvrstog mišljenja da Kajmaković, skupa sa Tegeltijom, Tadić i dodatnih petnaestak sudija i tužioca, advokata, političara i njihovih posrednika koji su navedeni u Izvještaju Istražne komisije, predstavlja sami vrh ledenog brijega korupcije u pravosuđu.
Trenutna vlast, nažalost, nije učinila ništa po pitanju implementacije Izvještaja Istražne komisije. Iako smo još početkom jula – prije više od dva mjeseca – zadužili Vijeće ministara da uspostavi Radnu grupu za izradu Akcionog plana sprovođenja 15 preporuka tog Izvještaja, državna vlada sastavljena od SDA/DF-HDZ-SNSD još nije učinila ništa po tom pitanju.
Ta vlast ni neće ništa učiniti. Oni će nastaviti prikupljati svoje sudije i tužioce, poput Kajmaković i drugih koji su u Izvještaju navedeni, pri čemu će također nastaviti koristiti posrednike koji su u tom Izvještaju također eksplicitno identifikovani.
To su na zadnjoj sjednici državnog parlamenta dokazali svi oni koji su glasali za reimenovanje istih onih Ombudsmena koji su u Izvještaju, na osnovu brojnih svjedočenja, okarakterisani kao dio korumpiranog aparata.
Ovo će se promijeniti samo ako dođemo na vlast nakon oktobra. Dajte nam šansu i svi pobrojani u Izvještaju, ali i njihovi nalogodavci, izvršioci i poslušnici, će već od iduće godine, pored američkih sankcija, uživati i porodične posjete u državnom zatvoru u Vojkovićima”, kazao je Arnaut.
Ambasada SAD: “Ona je primjer zašto je povjerenje u pravosuđe na historijski niskom nivou”
Američka ambasada u Sarajevu oglasila se nakon sankcija SAD-a državnoj tužiteljici Diani Kajmaković.
Kazali su da je ona primjer zašto je povjerenje građana u pravosuđe na historijski niskom nivou.
“Diana Kajmaković je odličan primjer zašto je povjerenje građana u sposobnost pravosudnog sistema BiH da se izbori sa korupcijom na historijski niskom nivou. Vrijeme je da bh. pravosuđe počisti vlastiti dom.
Ne mogu biti efikasni kada neki od njihovih zvaničnika predstavljaju najgoru zloupotrebu sistema.
Ni u jednom pravosudnom sistemu nema mjesta za korumpirane tužioce, a mi ćemo nastaviti da koristimo alate koji su nam na raspolaganju da ih pozovemo na odgovornost“, poručili su iz Ambasade SAD-a u BiH.
Dodaju da budućnost Bosne i Hercegovine među euroatlantskom zajednicom država to zahtijeva.
Podsjetimo, Ministarstvo finansija SAD-a danas je uvelo sankcije državnoj tužiteljici Diani Kajmaković.
U dokumentu je oslovljavaju kao “bezobzirno korumpiranu tužiteljicu povezanu s kriminalnim organizacijama”.
“U sklopu šireg suzbijanja organiziranog kriminala i trgovine narkoticima u BiH, istražitelji su analizirali privatne razgovore vođene putem šifriranih aplikacija za razmjenu poruka. Kriminalci su u ovim šifrovanim razgovorima pominjali Kajmaković, koja je radila na nekim od istraga koje se tiču ove aktivnosti.
Kao podrška trgovcima narkoticima i drugim kriminalcima, Kajmaković je pomagala u skrivanju dokaza, sprečavanju krivičnog gonjenja i na drugi način pomagala kriminalne aktivnosti u zamjenu za ličnu korist. Takođe je pokušala da blokira istragu o svojim očiglednim kriminalnim vezama”, navodi se u dokumentu.
Na osnovu Izvršne naredbe (EO) 14033 Kajmaković je “odgovorna za ili saučesništvo u korupciji ili podrivanje demokratskih procesa ili institucija na Zapadnom Balkanu”.
“Današnja akcija unapređuje strategiju Sjedinjenih Država da pozivaju na odgovornost one koji vrše destabilizirajuće aktivnosti na Zapadnom Balkanu.
Ove aktivnosti se dešavaju u pozadini najozbiljnije političke krize u BiH od 1995. godine, dok etnonacionalistički političari i povezane mreže pokroviteljstva nastavljaju da potkopavaju zemlju”, navode
Posljedično današnjoj mjeri sva imovina i pravo na imovinu onih koji su sankcionisani, a koja se nalazi u SAD ili je u posjedu ili pod kontrolom državljana SAD mora biti blokirana i prijavljena OFAC.
“Propisi OFAC generalno zabranjuju sve transakcije državljana SAD koji su u SAD (ili koji prolaze kroz SAD) a koja uključuje imovinu ili pravo na imovinu pojedinaca koji su uvršteni na listu ili na drugi način blokirani, izuzev u slučajevima kada je to dozvoljeno općom ili konkretnom dozvolom OFACa. Državljani SAD mogu se suočiti sa prekršajnim ili krivičnim kaznama za kršenje ovih zabrana”, navodi se u dokumentu.
Podsjetimo, Kajmaković je kandidata za glavnu tužiteljicu Tužilaštva Bosne i Hercegovine, no VSTV je predložio poništenje ovog konkursa.
Postoje špekulacije i da je Kajmaković u sredstvu i s nedavno uhapšenim šefom sarajevskog podzemlja Admirom Arnautovićem Šmrkom, te da ga je duži period štitila od ruke zakona.