Analiza za KS/ SDA najveći gubitnik sa 15.000 manje glasova, NiP i Stranka za BiH najviše rasli

Četvrta sedmica je prošla od Općih izbora u Bosni i Hercegovini i prvi put smo saznali kako će zapravo izgledati skupštine kantona u FBiH, ali i ostali nivoi.

Kanton Sarajevo je na zvaničnoj stranici Centralne izborne komisije danima bio “zakucan” na 88,56 posto prebrojanih glasova, ali su sinoć objavljeni prvi zvanični preliminarni rezultati.

Stranka demokratske akcije bježi NiP-u za nešto više od 50 glasova. 

Narod i Pravda sada ima 39.146 glasova, a SDA 39.209.

Obje stranke su ostvarila jednak broj mandata, odnosno po sedam mandata.

Slijedi ih SDP sa 33.818 glasova (6 mandata), Stranka za BiH sa 27.619 glasova (5 mandata), Naša stranka sa 25.383 glasa (5 mandata), DF sa 19.488 glasova (4 mandata).

Još samo je nova stranka “Za nove generacije” prešla prag i osvojila je jedan mandat. Ostvarili su ukupno 8.194 glasa.

NES, prvi iza praga, broji 6.401 glas i ostali su na 2,98 posto i tako ostali bez mandata.

Savez za bolju budućnost je i dalje na istom, daleko ispod tri posto i sasvim očekivano nisu osvojili mandat.

Najzanimljiviji je svakako pad Stranke demokratske akcije u odnosu na 2018. godinu, i to ne baš mali, nego za skoro 15.000 glasova.

Ali hajde da budemo precizni, SDA stranci fali 14.857 glasova nego prije četiri godine.

Tada je upisala 54.066 glasova, a sada tek 39.209.

SDA je te godine bila uvjerljivo najjača stranka u KS, a na drugom mjestu je bila stranka Narod i Pravda sa oko 30 hiljada glasova.

Gdje su nestali glasovi SDA?

Dovoljno je da pogledamo koliko su pojedinci u Stranci demokratske akcije imali glasova te 2018. godine i odgovor na pitanje gdje su nestali glasovi će biti jasan sam od sebe.

Ubjedljivo je tada prvi bio Semir Efendić koji je imao čak skoro 31.000 glasova, dok je drugi bio Aljoša Čampara sa skoro 11.000 glasova. Treća na listi bila je Jasmina Biščević- Tokić i nije imala niti približno toliko glasova, već tek oko 3.000.

Ako uzmemo u obzir da je Efendić i sada imao na nivou cijelog kantona najviše glasova, a Aljoša Čampara ove godine ispred NiP-a također zavidan broj glasova onda shvatimo gdje je najveći gubitak SDA.

Prošli izborni ciklus Stranka za BiH nije ostvarila nikakav rezultat, te je Efendić doslovno preporodio i sada je povukao za ovu stranku čak 21.503.

Tako je ove godine sam Semir Efendić imao više glasova od cijele Demokratske fronte i skoro pa jednako glasova kao cijela Naša stranka.

Efendić cilja na premijersku fotelju, a ukoliko je ne dobije ponovo će izigrati povjerenje glasača i prepustiti svoje mjesto u Skupštini KS nekome drugome, a nakon što je zaradio i još nekoliko mandata stranci i to pet.

Također, vrlo je izgledno da će on biti novi premijer KS jer se to već nekoliko puta spominjalo u političkim krugovima.

Naša stranka također zabilježila pad, gdje su nestali njihovi glasovi?

I Naša stranka je jedna od onih koje ovaj izborni ciklus ne mogu da se pohvale rastom, iako su to radili.

Tada je NS imala 28.386 glasova, a ovaj izborni ciklus tek 25.383 i nalaze se iza Stranke za BiH.

Dakle, kao što smo i naveli gore, jedan čovjek iz Stranke za BiH (Efendić) je imao skoro isti broj glasova kao i cijela Naša stranka…

Tada je nosilac liste bio Damir Marjanović koji je nakon kongresa ove stranke izašao, ponijevši mandat koji je koristio kao nezavisni zastupnik. Osvojio je tada čak 13.134 glasova i čak 10.000 više nego druga na listi – Vildana Bešlija.

Sada je Marjanović osnivač stranke “Za nove generacije” ispred koje je bio i kandidat, tako da je veliki broj glasova Marjanovića otišao tu umjesto Našoj stranci. Ali i on sam je zabilježio veliki pad u broju glasova, pa je sada osvojio tek više od 4.500 glasova, što je i očekivano obzirom da je predvodio najmlađu stranku.

Također, Naša stranka se ne može pohvaliti kao druge stranke svježim licima nego na plakatima i na prvim mjestima na listama uvijek gledamo ista lica. I tako godinama. Možda je i to bila greška stranke.

Sada je nosilac bio aktuelni premijer Kantona Sarajevo osvojivši 11.717 glasova, dok je u 2018. godini imao nešto manje od 3.500 glasova. Vildana Bešlija je s brojem glasova malo rasla osvojivši 4.476 glasova sada, a drugi se nisu previše proslavili.

Ova stranka je osvojila pet mandata, ali je očekivano bilo da raste umjesto da pada po broju glasova obzirom da su imali premijera.

Šta je sa SBB-om?

Sasvim očekivani, reklo bi se, debakl doživio je Savez za bolju budućnost Fahrudina Radončića. I to na svim nivoima, ne samo na Kantonu Sarajevo.

Kada saberete lošu kampanju, nevjerovatno nekreativne slogane, neukus, kandidate koji su zabavljači (najblaže rečeno) na društvenim mrežama – dobijete krah.

Zanimljivo je da niti Mirvad Kurić koji je 2018. godine imao skoro 6.000 glasova ove godine je imao tek 1.580.

Stranka je najavila da će se detaljno analizirati šta je doprinijelo lošem rezultatu, a ukoliko iko bude imao dovoljno hrabrosti da iznese da ne mogu bokseri, pjevači, rijaliti igrači biti kandidati onda se stranka može možda i oporaviti do lokalnih izbora.

Činjenica je da se u Skupštini radi ozbiljan posao, politika je ozbiljan posao, a građani su počeli da shvataju tu ozbiljnost i stranke trebaju da im predstave ozbiljne političare. Politika nije mjesto za Nusrete Laufere…

Jedina jaka karika ove stranke u prošlom mandatu ubjedljivo je bio Zvonko Marić koji je bio kandidat ove stranke za Parlament FBiH, a vjerovatno bi mogao da im donese mandat u Skupštini. Šteta je što ova stranka nije mogla više ovakvih ljudi da ponudi.

Stranci nije pomoglo ni to što su izašli iz “Šestorke” pa bili opozocija “Trojci” dok su se najveće i najbolje promjene dešavale za ovaj Kanton, a uz to i teško kritikovali rad Vlade koja je imala apsolutnu podršku građana iz pet glavnih i urbanih općina.

Začuđujuče je i da bivši ministar u Vladi KS Ismir Jusko nije mogao da prebaci više od 811 glasova…

Interesantna druga šansa DF-u

Demokratska fronta uspjela je izboriti još četiri mandata u Skupštini Kantona Sarajevo.

Očekivano je da ova stranka doživi veliki krah zbog plesa sa Strankom demokratske akcije.

Ozbiljnost koju su ponudili ove izbore, umjesto dosadašnje Bibije Kerle, poput Albina Zuhrića savjetnika Željka Komšića i nekadašnjeg generalnog sekretara Naše stranke kada je ova stranka pravila najveći rast, čini se da se isplatila.

Albin Zuhrić/ Foto: N. M. (Sarajevska sehara)
Albin Zuhrić/ Foto: N. M. (Sarajevska sehara)

Svakako da je ovoj stranci na svim nivoima najviše donio Željko Komšić.

Ova stranka je sa 19.488 glasova, kao što smo i naveli osvojila četiri mandata, tako oduzevši jedan mandat novoj stranci na političkoj sceni, ali o tome nešto više ispod.

“Mrtva bitka” za mandat završena, gubitnici i ZNG i NES

Još za kraj ostaje da se osvrnemo i na još jednu bitku koja se vodila za Skupštinu KS.

Osim NiP-a i SDA ko će biti prvi nakon što se prebroje svi listići, vodila se i bitka između novoosnovane stranke “Za nove generacije” i Narodnog evropskog saveza (NES).

Za nove generacije je najmlađa stranka na političkom nebu naše države, a već su napravili sjajan rezultat i imali jednu od najupečatljivijih kampanja.

Okupili su mlade i izuzetno obrazovane ljude koji su, dok su se drugi svađali, iznosili jasne korake i ciljeve. Očekivano je bilo i da im to donese rezultat, ali su ga na kraju izgubili i to od strane Demokratske fronte.

Da budemo precizniji, DF je jedan mandat ove stranke odnio u svoje redove nakon što ih je preskočio za nešto više od 2 puta.

Foto: N. M./ Sarajevska sehara
Foto: N. M./ Sarajevska sehara

NES, koji je već na lošem glasu, borio se da osvoji barem jedan mandat.

NES za Skupštinu predvodi Haris Selmanović Harki, poznati ugostitelj – vlasnik nargila barova “Mahala”.

Praktično ova bitka izgleda ovako (najgrublje) – ako NES bude iznad 3 posto i Selmanović uđe u Skupštinu “Za nove generacije” će izgubiti drugi mandat… Kao što i shvatate bilo je tu i drugih faktora, odnosno rezultata drugih stranaka.

Haris Selmanović/ Foto: N. M. (Sarajevska sehara)
Haris Selmanović/ Foto: N. M. (Sarajevska sehara)

U konačnici NES nije bio iznad praga i izgubio je mandat, što je najviše rezultat toga što Ibrahim Hadžibajrić ove godine nije bio kandati, kao što je to bio prije četiri godine i donio stranci 5.715 glasova (malo ali dovoljno da stranku pogura). Selmanović to nije mogao sam.

Koalicije… Ko će zaplesati sa SDA?

Semir Efendić i SBiH će nositi prevagu… Efendić želi samo jedno, premijersku fotelju, a sve će se voditi oko toga da li će je dobiti i od koga.

Možda je i vrijeme da je dobije jer je ovo ko zna koji izborni ciklus gdje pokazuje da je definitivno političar sa najvišom podrškom građana.

Već je jednom istakao da nije isključena koalicija sa SDA, a nije ni pružio podršku Denisu Bećiroviću nego Željku Komšiću. Također je isticao i da neće koalirati s SDA, a tako različite izjave nam kažu da ništa nije nemoguće.

Svakako, zanimljivi dani su pred nama.