Elektroprivreda BiH: Promjene termina “jeftine” i “skupe” struje

Prelaskom na zimsko računanje vremena, u nedjelju 30. oktobra 2022. godine, doći će do promjene u primjeni većih i manjih dnevnih tarifnih stavova (termina tzv. jeftinije i skuplje električne energije) za kupce koje električnom energijom snabdijeva JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo, saopšteno je iz ove kompanije.

Za domaćinstva koja posjeduju dvotarifna brojila, manji tarifni stavovi primjenjivat će se radnim danima i subotom u intervalima od 13:00 do 16:00 i od 22:00 do 7:00 sati narednog dana, a nedjeljom cijeli dan.

Za ostale kategorije kupaca JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo (kupce koji električnu energiju preuzimaju na 110 kV naponu, kupce koji električnu energiju preuzimaju na 35 i 10 (20) kV naponu, te javnu rasvjetu i ostalu potrošnju na 0,4 kV naponu) manji tarifni stavovi primjenjivat će se radnim danima u intervalu od 22:00 do 7:00 sati narednog dana, a subotom i nedjeljom cijeli dan.

Informacije kupci mogu dobiti na web stranici JP Elektroprivreda BiH d.d. –Sarajevo, putem besplatnih brojeva telefona u informativnim centrima i na šalterima informacija u svim elektrodistributivnim dijelovima JP Elektroprivreda BiH.

Kada pomjeramo sat?

Zimsko računanje vremena počet će u nedjelju, 30. oktobra, kada će se kazaljke u 3 sata poslije ponoći vratiti sat unazad.

Ipak sve je više onih koji smatraju da bi zbog uštede struje trebalo da ostanemo na ljetnom vremenu.

O prijedlogu Evropske komisije iz 2018. godine, da se posljednje nedjelje marta i oktobra ukine sezonsko pomjeranje sata, još uvijek nije postignuta saglasnost.

Zemljama članicama EU je prepuštena takva odluka, a BiH i dalje pomjera kazaljke na satovima zbog usklađenosti sa većim dijelom Evrope.

Međutim, u trenutku kada se najavljuje jedna od najtežih zima u posljednjih 50 i kusur godina, i kada svi pokušavaju da uštede struju i gas, pojedine države u regionu ozbiljno razmišljaju da ukinu periodičnu izmjenu računanja vremena.

Među njima je i Sjeverna Makedonija, gdje Ministarstvo privrede na osnovu prijedloga tamošnje vlade razmatra mogućnost nastavka ljetnog računanja vremena da bi dodatno smanjili potrošnju struje.

Naime, uvođenjem zimskog računanja vremena dan će se skratiti za jedan sat, pa će mrak, na primjer, umjesto u 17:30 sati, padati već oko 16:30.

Mada ima i onih koji odgovaraju kontraargumentima da će se onda više struje trošiti u jutarnjim satima jer će kasnije svitati.

Zašto uopće pomičemo sat?

Prva osoba koja je predložila mijenjanje vremena bio je Benjamin Franklin 1784. jer ga je frustrirao gubitak dnevnog vremena ljeti.

Njegova ideja u tom trenutku nije zaživjela, tek su je početkom 20. stoljeća prihvatili Nijemci.

U tom periodu, energija koja je bila ušteđena pomicanjem sata nije bila mala stvar – ni ekološki, a ni financijski.

Zašto države ukidaju pomicanje sata ako štedi energiju?

Pomicanje sata ukida se primarno iz zdravstvenih razloga; u više istraživanja se navodi da pomicanje sata potiče stres, nesanicu i bolesti srca.

Jedno istraživanje nam govori da čak i broj prometnih nesreća u SAD-u poraste za 6 posto unutar sedam dana nakon proljetnog pomicanja sata.

Također, pomicanje sata je u prošlosti značilo mnogo više što se uštede energije tiče.

Sat vremena neće značajno utjecati na potrošnju kao što je možda nekad uz zastarjele i skuplje izvore energije.

Je li tačno ljetno ili zimsko računanje vremena?

U principu je zimsko vrijeme pravilno – tijekom zimskog računanja vremena je sunce najviše na nebu u podne.

Opće je prihvaćeno da je zimsko vrijeme tačno, iako se zdravstveni problemi pri micanju vremena češće pojavljuju pri promjeni na zimsko računanje vremena.

Ne bi bilo iznenađujuće da se zemlje u regionu odluče na ljetno računanje vremena.

U tom slučaju, najveći problem ljudima bit će ustajanje zimi po mraku, posebno u primorskim gradovima.