Ifet Feraget: “Ovo je jedna od najboljih završnih riječi koju sam imao priliku slušati u sudnici”

Nakon današnjeg ročišta u predmetu “Dženan Memić” na kojem su tužioci iznijeli završne riječi novinarima se obratio advokat i prijatelj porodice Memić Ifet Feraget.

Istakao je da je zadovoljan završnim riječima.

Izuzetno sam zadovoljan sa onim što smo čuli od tužilaca. Ovo je za mene bila prilika da se podsjetim na sve ono o čemu govorim sedam godina. Nisam bez razloga rekao da sam ponjukan temeljnim izlaganjem tužilaca da bih mogao iznositi završnu riječ tri puta dužeg trajanja. Kasnije opservacije odbrane samo pokazuju o kakvoj neozbiljnosti se radi.

Ako kao advokat najavljujete završnu riječ u trajanju od nekoliko sati, a u toku suđenja niste iznijeli niti jedan dokaz, onda to više govori o vama. Što se tiče reakcija pojedinih u sudnici, tužnici – zgodna riječ. Svi mi znamo da centri u mozgu koji su zaduženi za razum se ne nalaze na istom mjestu gdje su centri koji su zaduženi za emocije. Očigledno da kod nekih nedostaje i razum i emocija, ali eto to nije problem ovog suđenja, to je vjerovatno strategija odbrane“, rekao je Feraget.

Ističe i kako uništeni dokazi govore vlastitim jezikom.

Popis uništenih dokaza je enorman. Ovo što su tužioci danas iznijeli za vas novinare stvara jednu širu sliku da racionalno prosudite da li je to dovoljna osnova za odluku Suda. Za mene je to ipak uža slika, jer ja gledam još širu sliku. Gledam je već sedam godina i još uvijek sam optimista da ćemo ipak otkriti i one koje su direktno izvršili čin egzekucije.

Čuli smo dosta detalja koji bi se mogli komentarisati na način da možda i nije bilo sve tako. Jedan od tih detalja je stav glavne kantonalne tužiteljice Dalide Burzić o Josipu Bariću. Vi znate da je i Dalida Burzić obuhvaćena kao prvoosumnjičena novom naredbom o provođenju istrage, pa ću samo reći ovo – ako ste 7. marta 2016. godine donijeli naredbu o provođenju istrage zbog ubistva Dženana Memića, kako je onda Josip Barić 10. marta svojom izjavom i službenom zabilješkom od 9. 2. mogao skrenuti tu istinu.

Dakle, vi ste 7. marta rekli da je ubistvo, a on je 10. marta spomenuo da mu je Alisa 9. 2. rekla da ih je mogao napasti neko sakriven iza drveta. Zato je pitanje zašto Josip Barić to nije rekao 9. 2., ali vaša naredba od 7. marta 2016. godine govori da ste kao tužioci se opredijelili i dali pravnu osnovu da se radi o ubistvu“, navodi Feraget.

Naglašava kako ima mnogo detalja o kojima bi mogao jako dugo govoriti.

Što se tiče pitanja da li je utvrđeno da su optuženi odgovorni za djela koja im se stavljaju na teret nije profesionalno prejudicirati. Pretpostavka nevinosti će ih štititi i kada se donese prvostepena odluka, zato što zakon kaže da tek kada se pravosnažno utvrdi nečija krivnja, onda se može govoriti da je odgovoran.

Tako da nećemo iznositi nikakvu konačnu ocjenu dokaza. Završna riječ služi zbog toga da se Sud podsjeti na najvažnije detalje slučaja i mogu reći da je ovo jedna od najboljih završnih riječi koju sam imao priliku slušati u sudnici. Naime, svi tužioci, ako se posvete predmetu mogu to uraditi, međutim ovdje je očigledno bilo i emocija.

Znate da kada na strani tužilaštva postoje emocije, onda je to jasan pokazatelj da su dokaz proizveli odgovarajuće posljedice. Ja se nadam da će isto biti i kada je odluka Suda“, rekao je Feraget.

Tužioci traže najstrožije kazne za optužene

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je najstrožije sankcije za petoro optuženih za prikrivanje dokaza u vezi sa stradanjem Dženana Memića u Sarajevu u februaru 2016. godine.

Tužilaštvo je u završnoj riječi ocijenilo da je dokazalo “svaku riječ” iz optužnice koja Zijada Mutapa, njegovu kćerku Alisu Ramić (ranije Mutap), bivšeg šefa Odsjeka za saobraćajne istrage Hasana Dupovca, policajca Josipa Barića i Muamera Ožegovića tereti da su – kao organizovana kriminalna grupa – počinili protivzakonito posredovanje, pomoć učiniocu nakon krivičnog djela, davanje lažnog iskaza i sprečavanje dokazivanja.

Tužioci Ćazim Hasanspahić i Dubravko Čampara su istakli da se osuđujućom presudom može vratiti povjerenje u pravosuđe i popraviti sistem koji je zakazao zbog postupaka optuženih.

Ovom presudom ne možemo vratiti Dženana, ali možemo vratiti pravnu sigurnost”, kazao je Hasanspahić, dodajući da porodica stradalog mladića nakon sedam godina zaslužuje makar “zrno istine i pravde”.

Tužioci su analizirali izvedene dokaze za pet tačaka optužnice, navodeći da je istraga, nakon događaja 8. februara 2016. na Ilidži, namjerno skrenuta u pogrešnom smjeru, kako bi se prikrili stvarni počinioci.

Hasanspahić je ukazao na dnevnik koji je Zijad Mutap vodio od večeri kada su njegova kćerka i Memić izašli, a u kojem se navode imena svjedoka, kontakti, dešavanja i slično.

Zijad Mutap je uvijek prvi na svim lokacijama, vodi evidenciju… on daje brojeve telefona, govori s kim treba razgovarati, koga uhapsiti”, kazao je tužilac.

Dodao je da su svjedoci govorili kako je Alisa Ramić, nakon povređivanja te večeri, bila svjesna i komunikativna, da je na mjestu događaja rekla ocu: “Tata, zovi svoje ljude”, da su ljekari, a kasnije i vještaci, utvrdili da je zadobila lakše tjelesne povrede, da nije imala potres mozga i amneziju, te da je mogla izgubiti sjećanje do osam sekundi.

Tužioci su naglasili da se ne smije dozvoliti da svjedoci bez razloga govore kako se ničega ne sjećaju.

Ako ćemo dopustiti ovakvo ponašanje, onda možemo ove sudnice zaključati”, kazao je Hasanspahić.

On je ukazao na svjedoka kojem je Alisa sutradan govorila o licu sa palicom, kao i na one koji su govorili da su Zijad i Alisa Mutap dolazili kod Seferovića, a da je u dnevniku zabilježeno da su Romi dobili 200.000 konvertibilnih maraka.

Optuženi Dupovac je, kako je rečeno, od lica koji nisu ovlašteni tražio da se pronađe određeni “Reno clio”, obećavajući im za to novac.

Čampara je podsjetio na dokaze da je Dupovac, bez naloga tužioca ili suda, izuzeo snimke video nadzora iz dva objekta, a da je kovertu sa određenim dokazima bacio u kantu.

Mi cijelo vrijeme imamo situaciju u kojoj Hasan Dupovac ne obavještava tužioca… Od ‘Clia’ usmjerava istragu u pravcu saobraćajne nesreće”, rekao je Čampara, dodajući da je optuženi – kao šef saobraćajnih istraga – vrlo dobro znao procedure.

Prema njegovim riječima, dokazano je da je Barić svjesno napravio propust kada nije izuzeo krvavi džemper Alise Mutap, iako je tužilac bio naredio da se uzme sve odjeća.

Dodao je da je Barić u službenim zabilješkama na različite načine predstavio dvije izjave izjave Alise Mutap.

Tužioci su ocijenili da su dokazali i odgovornost Ožegovića, koji je jedini u hotelu “Crystal” znao koje dijelove snimka policija želi, a koje nije mogla izuzeti zbog nestanka struje.

Kako su naveli, ispostavilo se da su ti snimci izbrisani kada je policija nakon dva dana ponovo došla po njih.

Tužioci su naveli da je zbog ovog podmetanja i uništavanja dokaza pravosuđe bilo predmet međunarodnih izvještaja.

Napomenuli su da ovaj slučaj nije završen i da se nadaju da će biti rasvjetljeno šta se dogodilo u noći kada je stradao Dženan Memić.

Nastavak završnih riječi je 10. novembra.