Vlada Federacije BiH danas je na sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva, donijela Odluku o prijenosu nabavljenih stalnih sredstava u okviru „Hitnog projekta za COVID-19 za Bosnu i Hercegovinu“, krajnjim korisnicima u Federaciji BiH.
Riječ je o stalnim sredstavima u ukupnom iznosu od 7.435.868,30 KM, a kojima se prenosi nabavljena i isporučena oprema za 33 zdravstvene ustanove u FBiH.
Naime, Federalno ministarstvo zdravstva provodi „Hitni projekat za COVID-19 za BiH“ u dijelu koji se odnosi na Federaciju, a koji se finansira kreditnim sredstvima Svjetske banke.
Projektnim sredstvima je finansirana nabavka stalnih sredstava za potrebe krajnjih korisnika u cilju jačanja pripravnosti zdravstvenog sistema, poboljšanja kvaliteta medicinske njege koja se pruža pacijentima sa COVID-19, te minimiziranja rizika za zdravstveno osoblje i pacijente.
S obzirom da je Svjetska banka u projektnom dokumentu dala mogućnost ugovaranja sa UN agencijama za obavljanje poslova nabavki, uz saglasnost Vlade FBiH i Svjetske banke, potpisan je ugovor sa UNDP-om koji je provodio postupak nabavki.
Listom korisnika kojima se prenosi nabavljena i isporučena oprema obuhvaćeno je 10 domova zdravlja, i to Vareš, Bihać, Doboj Istok, Drvar, Ljubuški, Mostar, Orašje, Vitez, Zenica i Ljubuški.
Na listi su i šest kantonalnih bolnica i to Goražde, Zenica, „Dr. Irfan Ljubijankić“ Bihać, „Dr. Safet Mujić“ Mostar, te „Dr. fra Mihovil Sučić“ Livno i Bolnica Orašje.
Također, projektom je obuhvaćeno i 10 općih bolnica u FBiH, a to su Hrvatska bolnica „Dr fra Mato Nikolic“ Nova Bila, zatim „Prim. dr. Abdulah Nakaš“ Sarajevo, kao i bolnice Bugojno, Gračanica, Jajce, Konjic, Sanski Most, Tešanj, te JU Bolnica Travnik i JU Bolnica za plućne bolesti i tuberkulozu Travnik.
Tri klinička centra na koja se također prenosi nabavljena i isporučena oprema su Sveučilišna klinička bolnica Mostar, Univerzitetski klinički centar Sarajevo i Univerzitetski klinički centar Tuzla.
Na listi su i tri zavoda za javno zdravstvo, i to Federacije BiH, Srednjobosanskog i Posavskog kantona, te Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH.
Na osnovu danas donesene odluke, Federalno ministarstvo zdravstva zaduženo je da sa ove 33 ustanove sačini ugovore o prijenosu stalnih sredstava, uz obavezu krajnjih korisnika da dodijeljena sredstva knjigovodstveno evidentiraju, saglasno računovodstvenim propisima iz ove oblasti u FBiH, kao i u skladu sa ugovorima o prijenosu, saopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.