Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović posjetio je danas Kozarac, gdje je razgovarao s glavnim imamom Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Kozarac hafizom Amir-ef. Mahićem.
Tom prilikom hafiz Amir-ef Mahić informirao je reisul-ulemu o slučaju i policijskoj istrazi koja se vodi protiv njega.
Reisul-ulema Kavazović je kazao da je Islamska zajednica uvijek stajala iza svojih imama.
“Imam je vršio misiju i jasno je priznao svoju pogrešku. To nije uobičajeno u ovom društvu, čak ni u vjerskim zajednicama.
Tim činom on je pokazao svoju dosljednost, kao što je i Islamska zajednica pokazala da se čvrsto pridržava principa koje je gradila i njegovala godinama. Od drugih također očekujemo da se pridržavaju principa koje javno promoviraju, i za koje kažu da se zalažu“, kazao je reisul-ulema Kavazović.
Reisul-ulema je istakao da je Islamska zajednica uz svoje imame koji jesu njene institucije, te podsjetio i da su imami u bosanskohercegovačkom entitetu RS godinama pod stalnim pritiskom.
“Nakon svih golgota, logora, genocida, zločina nad Bošnjacima i njihovim imamima, oni su se morali boriti s apartheidom. Više od stotinu imama mučki je ubijeno tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Imami su bili na čelu povratka, oni su gradili i domove i vjerske objekte, i oni su u isto vrijeme sa tim humanim radom i zalaganjem za opću dobrobit, bili izloženi stalnim pritiscima. I oni i njihova djeca. Zato bismo podsjetili da je Islamska zajednica na pritiske, mržnju, organizirane hajke, i selektivni pristup zakonima, i ranije upozoravala međunarodnu zajednicu.
Ovaj slučaj bi mogao biti presedan, da konačno i međunarodna zajednica, kao i domaći političari, ozbiljnije razmotre poziciju bošnjačke djece u obrazovnim ustanovama u RS, koja su neprestano izložena vjerskoj diskriminaciji i ekstremnom nametanju drugačijih vjerskih uvjerenja. Islamska zajednica će hafizu Mahiću i ovog puta dati svoju podršku“, rekao je reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Kozarac hafiz Amir Mahić kazao je da posjeta reisa Kavazovića mnogo znači, te da je uz konkretnu podršku mnogo lakše prebroditi postojeće izazove i iskušenja.
Naglasio je, također, da pojednostavljena objašnjenja i medijsko-politička senzacija koja se pravi od ovog slučaja ne doprinose niti rješavanju ovog slučaja, niti Bošnjacima Kozarca i Prijedora, već naprotiv, siju nepotrebnu sumnju.
Islamska zajednica je angažovala advokata i očekuje da će ovaj slučaj biti riješen u njegovu korist.
“Islamska zajednica je uvijek bila sposobna odgovoriti na probleme i izazove onoga s čim smo se ovdje godinama suočavali, ne sumnjam da će tako biti i sada“, poručio je hafiz Mahić.
Osumnjičen imam iz Kozarca, pozvan na saslušanje
Policijska uprava iz Prijedora uputila je poziv imamu džamije u Kozarcu, Amiru Mahiću, da u svojstvu osumničenjog dođe na saslušanje u policijsku stanicu u utorak 7. februara, saznaje N1.
Naime, u pozivu se navodi da Mahić treba da se javi u Odjeljenje protiv terorizma, ekstremizma i istrage ratnih zločina.
Razlog je ispitivanje u svojstvu osumnjičenog zbog osnova sumnje da je izvršio krivično djelo “Javno izazivanje i poticanje nasilja i mržnje” iz člana 359. stav 1. Krivičnog zakona RS.
Podsjetimo, imam je nedavno govorio neprimjereno o SPC i Svetom Savi nakon čega se izvinio, a Islamska zajednica u BiH je pokrenula postupak protiv njega.
Imam se izvinio na hutbi, oglasio se i Rijaset Islamske zajednice
Povodom sporne izjave imama iz Kozarca Amir-ef. Mahića, Rijaset Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini izdao je saopćenje.
Saopćenje prenosi u cijelosti:
“Imam iz Kozarca hfz. Amir-ef. Mahić na hutbi održanoj 27. januara 2023. godine, izrekao je nekoliko neprimjerenih rečenica o Svetom Savi, velikom vjerskom autoritetu Srpske pravoslavne crkve i samoj Crkvi.
Netom po saznanju o tome, Rijaset Islamske zajednice je stupio u kontakt s Muftijstvom bihaćkim, pod čijom ingerencijom je i Medžlis Islamske zajenice Kozarac. Oni su nam kazali da su već poduzeli korake i od samog Hafiza Mahića zatražili izjašnjenje o tome, što je on i učinio.
U svom izvinjenju pored ostalog je naveo: ‘Svjestan sam težine koje te riječi nose sa sobom i najmanje što mogu da uradim jeste da uputim ljudsko i profesionalno izvinjenje za ono što je kazano, a uvrjedljivo je za pravoslavne vjernike i njihovu crkvenu zajednicu.
Želim da kažem da imami u Islamskoj zajednici imaju potpunu slobodu u kreiranju sadržaja hutbi, te samim time i moja hutba, koja je medijski publikovana, nije instruisana bilo političkim ili sličnim motivima, ali jeste djelimično posljedica ukupnih otežavajućih okolnosti u kojima se Bošnjaci u ovom entitetu od poslije rata nalaze.
Isto tako, žao mi je što se određeni navodi ove hutbe koriste u dnevnopolitičke svrhe, te na taj način želi da se stvori ambijent međuvjerske ostrašćenosti, koja, kako je već rečeno sa moje strane, niti institucije čiji sam zaposlenik, ne postoji, a što potvrđuje vrijeme u proteklim decenijama u kojem imami nisu ničim doprinijeli međunacionalnim ili međuvjerskim tenzijama.’
U svojoj današnjoj hutbi Amir-ef. Mahić je rekao:
‘Moja namjera nije bila povrijediti ničija vjerska osjećanja, posebno mojih prijatelja i komšija, sveštenstva i pripadnika pravoslavne crkve. U nekim zaključcima sam očito bio preoštar i zbog toga ako su moje riječi bilo koga uznemirile ili povrijedile, koristim ovu priliku da uputim iskreno javno izvinjenje.
Izražavam svoje kajanje zbog toga. Želja mi je bila ukazati na prisutni fenomen zloupotrebe i instrumentalizacije vjere u nečasne svrhe i kakve posljedice u društvu nastaju kada vjera postane sredstvo manipulacije i ideološke zloupotrebe.
Mi, ovdje u Kozarcu, smo na svojim leđima osjetili šta znači zloupotreba vjere, jer smo ubijani i zatvarani u logore zato što smo bili Bošnjaci muslimani, odnosno po nečemu drugačiji. Bili smo, i nažalost ostali, žrtva, kojoj se ni nakon trideset godina ne iskazuje bilo kakvo žaljenje, već naprotiv iskazuju nam se riječi mržnje i čine ružna djela…
Još jednom koristim priliku da iskažem svoje iskreno izvinjenje i žaljenje onima koji se osjećaju uvrjeđenim, te pozivam sve nosioce javnih funkcija i institucija da ovo ne zloupotrebljavaju i ne koriste u dnevno političke svrhe dajući tome političku dimenziju.’
“Iako je hfz. Amir-ef. Mahić izvanredan imam, odgovoran i posvećen svom radu, s velikim ugledom i bez ijedne mrlje u svom djelovanju, on je morao biti svjestan činjenice da je javna ličnost i da njegove riječi i maju posebnu težinu, i da se posebno vagaju.
Stoga će se morati javno očitovati o ovome pred disciplinskom komisijom Rijaseta Islamske zajednice u BiH, jer bez obzira na sve okolnosti i razloge: VJERSKA OSJEĆANJA SE NE SMIJU VRIJEĐATI.
Islamska zajednica je do sada dosljedno branila pravo na vjerska uvjerenja i dizala svoj glas protiv svake povrede tog prava. Ona će to, bez sumnje, činiti i ubuduće”, navode iz IZ BiH.
“Islamska zajednica odbacuje sve insinuacije kojima se ovaj događaj želi predstaviti kao dio planskog djelovanja, kako vjerskog tako i političkog vođstva bošnjačkog naroda. Riječ je, isključivo, o ličnom stavu iza kojeg ne stoji Islamska zajednica i njeni zvanični organi.
Ne znamo, pak, čije stavove zastupa RTRS, koji je povodom ovog incidentnog slučaja čitav jedan narod nazvao ‘potomcima turskog okupatora’ (RTRS, 2. februar 2023), iako se nije oglašavao, niti sumnjičio za ‘raspirivanje vjerske mržnje’ kada su visoki politički i vjerski funkcioneri srpskog naroda izrazito ružno govorili o islamu i njegovim vrijednostima“, navedeno je.