Društvene mreže kao medij za dijeljenje fotografija sa putovanja, društvenih događaja, susreta i drugih prilika nisu ništa novo, i izvrstan su način da iskustvo podijelimo sa svojim pratiteljima.
Ipak, nekada je potrebno znati granice dobrog ukusa.
To je naučila djevojka koja se susrela s osudama nakon što je prilikom posjete “logoru smrti” pokazala, kako su u komentarima ocijenili mnogi, “skandalozno ponašanje”.
Naime, fotografija djevojke koja uz osmijeh pozira na mjestu na kojem se desio jedan od najstravičnijih zločina u historiji čovječanstva postala je viralna na društvenim mrežama, a izazvala je burne reakcije.
Djevojka sjedi na šinama ispred logora Auschwitz u Poljskoj, a muškarac ispred nje, čini se, pokušava uhvatiti fotografiju iz najboljeg ugla.
“Skandalozno ponašanje osoba čije rasuđivanje je narušeno godinama narcisizma kojeg su prouzrokovale društvene mreže. Na ovom mjestu je ubijeno milion osoba. To nije mjesto za selfije”, prokomentirali su sa Twitter naloga Visegrad 24, mreže koja objavljuje vijesti iz centralne i istočne Europe.
Photo taken by tourists in front of Auschwitz a few days ago.
Scandalous behavior by people whose judgement has been damaged by years social media-induced narcissism.
1 million people were murdered here. It’s not a place for selfies. pic.twitter.com/VLohGgiW1h
— Visegrád 24 (@visegrad24) April 16, 2023
Ništa manje nisu bili zaprepašteni i drugi korisnici Twittera. Neke od komentara pročitajte u nastavku:
“Selfie. Ispred Auschwitza. Koji je bio kompleks koncentracijskih logora i logora istrebljenja. Gdje je ubijeno najmanje 1,1 miliona osoba. Većina ljudi ima apsolutno atrofiran moral i nikakav osjećaj poštovanja prema historiji. Baš kao ova djevojka. Glupost u svom najboljem obliku”.
“Sramotno ponašanje“.
“Osmijeh na licu i ta poza… Stvarno ne razumijem. Nije zabranjeno fotografirati se, ali uz malo pristojnosti i poštovanja”.
“Ovo se desi kada časove historije zamijenite sa mobitelima. Ova fotografija treba poslužiti kao poziv za buđenje zapadnim liderima da se naša društva raspadaju”.
“Dio istraživanja za projekt na kojem trenutno radim odveo me do trinaestogodišnjakinje, koja je bila deportovana iz Berlina u Auschwitz na svoj rođendan. Ubijena je nedugo nakon dolaska sa majkom, braćom i sestrom. Ovo definitivno nije mjesto za selfije”.
Inače, ovo nije prvi put da neprimjerene fotografije s ove lokacije nailaze na osude.
Krajem 2018. godine tri djevojke su izazvale bijes tako što su se uslikale ispred zloglasnog mjesta imitirajući nacistički pozdrav s rukom uzdignutom prema gore.
Iako su fotografiju obrisale nedugo nakon objavljivanja na Instagramu, predstavnici muzeja su vidjeli objavu i obratili se nadležnim institucijama.