Načelnik sarajevske općine Centar Srđan Mandić (NS) iznio je teške optužbe na račun vijećnika koji su izglasali da se na septembarskom referendumu razmatra njegov opoziv.
Kazao je kako nije htio popustiti pritiscima vijećnika NiP-a da izdaje nelegalne urbanističke dozvole.
Prema njegovim riječima, pet od 16 vijećnika, koji su glasali za održavanje referenduma, bivši su članovi SDA, kupljeni u “asimovskom maniru”.
Napomenuo je da je riječ o vijećnicima okupljenima oko NiP-a koji je u ovoj općini donedavno bio koalicioni partner NS-a i SDP-a. Osvrnuo se na ono što bi mogli biti razlozi za referendum.
“Tačno je da nisam popustio njihovim pritiscima da se pojedinim investitorima protuzakonito izdaju urbanističke i upotrebne dozvole ili da se mimo javnog poziva stupa u pregovore oko izgradnje na područjima za koja ne postoje važeći regulacioni planovi.
Tačno je da ne dozvoljavam da se budžetski novac dodjeljuje privatnom sportskom klubu čiji je vlasnik jedan od njihovih vijećnika. Oni su naučili po principu: ‘Ja tebi, ti meni’, i mir u kući”, tvrdi Mandić.
Smatra da je kriv jer je dozvolio da u Komisiji za statut i propise, kako je naglasio, ključni utjecaj ima neobrazovan i nerealiziran bivši sportista, “često sklon nasilničkom ponašanju”.
“Taj isti predsjedava Komisijom za poslovne prostore i određuje ko će, kako i pod kojim uslovima dobiti poslovni prostor na korištenje, a radeći za jednu oglašivačku agenciju konstantno vrši pritisak na mene i na službe sa ciljem ostvarivanja određenih ličnih pogodnosti”, dodaje.
Mandić nije imenovao spomenutog člana komisija, ali je za pretpostaviti da je riječ o samostalnom vijećniku Đenanu Munimoviću.
Na internetskoj stranici Općine Centar je navedeno da je Muminović član Komisije za statut i propise te da je predsjednik Komisije za poslovne prostore. Za vijećnika je izabran kao kandidat DF-a, a među onima koji su glasali za održavanje referenduma.
Mandić je konstatirao da je cilj dovesti za načelnika nekoga ko će uraditi sve ono na šta on nije pristao. Ukazao je da postoji mogućnost da ne bude vanrednih izbora i ako se na referendumu izglasa opoziv.
“Nakon referenduma, a vrlo je vjerovatno da se on i ne desi, 31. decembra počinje izborna godina u kojoj se po zakonu ne mogu provoditi nikakvi vanredni izbori”, obrazložio je.
Pozvao je građane da glasaju na referendumu 17. septembra te je podsjetio da ima, kako je istakao, ogromnu podršku NS-a, SDP-a, ali i “značajnog broja prijatelja i kolega iz NiP-a i drugih stranaka”.
Podsjećamo, Općinsko vijeće je 10. augusta odlučilo da se na referendumu razmatra Mandićev opoziv. NiP-ovi vijećnici su kao razloge za iniciranje referenduma naveli to da Mandić nije realizirao niti jedan kapitalni projekat i da je netransparentno trošio općinski novac.
Predsjednik NiP-a Elmedin Konaković tvrdi da je bio protiv referenduma te da je isključivo riječ o odluci općinskih organa stranke. Mandića su podržali NS i SDP, a na posljednjim lokalnim izborima bio je zajednički kandidat NS-a, SDP-a, NiP-a i NBL-a koji se kasnije ujedinio s ASDA, formiravši NES.