Debeli “prekrivač” od smoga nadvio se jutros nad glavnim gradom Bosne i Hercegovine.
S nižim temperaturama vazduha dolazi i niži kvalitet vazduha koji udišemo.
Obično upozorava da građani glavnog grada Bosne i Hercegovine “kao svojih ruku djelo” ulaze u period u kojem se otežano diše.
Već godinama se upozorava na ložišta u kojima nerijetko završe ugalj, ali i plastika i gume od automobila. Nažalost, mnogi nemaju dovoljno sredstava da obezbijede grijanje kakvo dolikuje vremenu u kojem živimo pa pribjegavaju drugim sredstvima koja gore.
Ono što je i okom vidljivo potvrdili su i parametri. Tako se Sarajevo jutros, a što je, nažalost, postalo gotovo pa tradicionalno u hladnijim mjesecima – našlo među deset gradova sa najzagađenijim zrakom na svijetu.
Na neslavnoj listi Sarajevo je u devet sati ujutru bilo osmo na listi. Indijski Delhi je prvi na spisku, slijedi ga Bagdad, te pakistanski gradovi Lahore i Karachi.
U većem dijelu BiH zrak je jutros nezdrav za osjetljive grupe stanovništva, uključujući tu i Zenicu, Ilijaš, Lukavac, Visoko i Tuzlu. U općini Hadžići izmjeren je zrak koji se, na osnovu indexa kvalitete koji je iznosio 205, okarakterisao kao vrlo nezdrav.