Talibanski vladari Afganistana “obustavili” su održavanje šahovskih mečeva u zemlji, navodeći “vjerske razloge” i tvrdeći da predstavlja oblik “kockanja.”
Talibanski zvaničnik je 11. maja rekao da će odluka o mogućem nastavku igranja šaha biti donijeta pod okriljem državnog sportskog odjeljenja, ali nije dat vremenski okvir, javlja Radio Slobodna Evropa.
Od povratka na vlast u Afganistanu u augustu 2021. godine, talibanski vladari su uveli niz ograničenja na sport i druge kulturne događaje. Također su redovno kritikovani od svjetske zajednice zbog ozbiljnijih kršenja ljudskih prava, uključujući ugnjetavanje žena i djevojčica.
Ženama i djevojčicama je zabranjeno bavljenje sportom u Afganistanu, a bodibilderima nije dozvoljeno da prikazuju pojedine dijelove tijela sudijama i gledaocima tokom takmičenja.
“Šah se prema šerijatskom zakonu smatra sredstvom kockanja“, rekao je portparol sportske direkcije Atal Mašvani, prenosi AFP.
“Postoje vjerske zabrinutosti u vezi sa sportom šaha“, rekao je.
Također je naveo zabrinutosti u vezi sa nacionalnom Šahovskom federacijom, za koju je rekao da ima “neke probleme na nivou rukovodstva”.
“Dok se ove zabrinutosti ne riješe, sport šah je suspendovan u Afganistanu“, dodao je.
AFP je također citirao Azizullaha Gulzadu, vlasnika kafića u Kabulu, koji je posljednjih godina organizovao neformalne šahovske turnire, odbacujući sugestiju da se kockanje odvijalo i rekao da je šah dozvoljen u drugim zemljama sa većinskim muslimanskim stanovništvom.
“Mladi ljudi nemaju mnogo aktivnosti ovih dana, pa su mnogi dolazili ovdje“, rekao je za AFP.
“Popili bi šolju čaja i izazvali svoje prijatelje na partiju šaha“, rekao je.