Tvrdnje američkog ambasadora u BiH da Rusija nije više član UO Vijeća za implementaciju mira, ruska ambasada demantuje.
Ali, hoće li tako i ostati i šta bi značio odlazak Rusije iz PIC-a?
“Rusija ne učestvuje na sastancima Upravnog odbora zemalja članica PIC-a.
Isto tako, Rusija nije uplatila članarinu, da je tako nazovemo, prema OHR-u, koja se primjenjuje za sve članice PIC-a. Tako da je za pretpostaviti da se Rusija povukla iz PIC-a“, rekao je ambasador SAD-a u BiH, Michael Murphy, tokom boravka u Banjoj Luci.
Tada je uputio novinare da za sve dalje informacije “pitaju Ruse“.
Iz ruske ambasade u BiH demantuju ove navode, ali bez detalja.
Poručuju da je Rusija član Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira i da ne postoji mehanizam za suspendovanje njihovog učešća u poslovanju ovog tijela.
“Principijelan stav Rusije u vezi s nelegitimnošću Christiana Schmidta, kao visokog predstavnika u BiH dobro je poznat. To ne mora značiti da ne učestvujemo u radu UO PIC-a.
Rusija je spremna da razmotri mogućnost obnavljanja saradnje s gospodinom Schmidtom, ukoliko on bude dobio neophodnu saglasnost Vijeća sigurnosti UN-a za ovu funkciju“, poručuju iz amabsade Rusije u BiH.
Ukoliko zaista Rusija više ne bude učestvovala u radu UO Vijeća za implementaciju mira, to će otvoriti pitanje i daljeg članstva Rusije u PIC-u, piše Deutsche Welle.
“Zanimljiva situacija u kojoj ćemo vidjeti čija će riječ biti presudna. Rusija nonšalantno ne plaća članarinu, a pri tome smatra da je niko ne može izbaciti iz PIC-a.
I time nastoji pokazati zube upravo na BiH. Na drugoj strani, dio međunarodne zajednice traži pravno rješenje za status Rusije u PIC-u“, kaže analitičarka Tanja Topić.
Inače, budžet OHR-a za ovu godinu iznosi nešto više od 5,3 miliona eura, od čega Ruska Federacija ima najmanje “učešće“.
Prema podacima dobijenim iz OHR-a, može se vidjeti da pojedinačno po zemljama, najviše sredstava izdvajaju SAD.
EU učestvuje sa 47 posto, SAD 22, Japan 10, Velika Britanija 6,6, Kanada 3 posto i Rusija sa 1,2 posto.
Finansijsko učešće Rusije u ovom tijelu je oko 63 hiljada eura, godišnje.
Iz OHR-a nisu potvrdili, ali ni demantovali, da li je Rusija uplatila članstvo za ovu godinu, a o tom detalju ne oglašava se ni ruska strana.
“Izbacivanje Rusije iz PIC-a bilo bi pogubno za pojedine političke aktere u BiH, koji su se zdušno oslanjali na njenu podršku. I dok bi se jednima smrklo, drugima bi svanulo.
Mislim da će ovaj status biti uskoro riješen i da bi prevagu, ukoliko potraje rat u Ukrajini, mogla odnijeti upravo ona strana međunarodne zajednice koju predvodi SAD“, zaključuje Topić.
OHR, kako navode iz ove institucije, djeluje u pravcu momenta kad Bosna i Hercegovina bude u mogućnosti preuzeti potpunu odgovornost za svoje poslove.
Prema Aneksu 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir, OHR ima status diplomatske misije u Bosni i Hercegovini, a Vijeće za implementaciju mira je s ciljem podrške provedbe Dejtonskog sporazuma, nastao u Londonu decembra 1995. godine.
Čini ga 55 zemalja i organizacija članica, dok upravni odbor čini njih 11.