Na crnoj listi i narkobos Gačanin i direktor Uprave za geodetske poslove RS

Ministarstvo trezora SAD stavilo je danas na crnu listu osim, bivšeg direktora OSA-e Osmana Mehmedagića Osmice, stavio i narko bosa Edina Gačanina Titu i Dragana Stankovića, direktora Uprave za geodetske poslove RS-a.

Edin Gačanin Tito je vođa narkokartela “Dino i Tito”, koji je godinama živio u Dubaiju odakle je upravljao poslovima.

On je uhapšen krajem prošle godine nakon raspakivanja poruka iz Sky aplikacije.

Američka DEA smatra ga jednim od 50 najvećih svjetskih trgovaca opojnim sredstvima.

Edin Gačanin (Gacanin) jedan je od najplodnijih svjetskih trgovaca drogom. Rodom iz Sarajeva, Gačanin je vođa kartela Tita i Dina, koji uključuje članove njegove porodice i prijatelje iz BiH.

Pored pokušaja trgovine narkoticima u više zemalja, Gačaninov kartel je umiješan u pranje novca i usko je povezan s grupom za organizirani kriminal Kinahan, transnacionalnom kriminalnom organizacijom koju je OFAC ranije odredio u skladu sa E. O. 13581, sa izmjenama i dopunama E. O. 13863, zbog svoje uloge kao značajne transnacionalne kriminalne organizacije.

OFAC danas imenuje Gačanina na osnovu E. O. 14059 jer je učestvovao ili pokušao da se uključi u aktivnosti ili transakcije koje su materijalno doprinijele međunarodnom širenju nedozvoljenih droga ili sredstava za njihovu proizvodnju ili predstavljaju značajan rizik od materijalnog doprinosa.

Današnje sankcije Gačaninu usko su koordinisane sa SAD. Uprava za borbu protiv droga, Agencija Evropske unije za saradnju u provođenju zakona Europol), te zemlje Holandije, Francuske i Belgije“, navode iz OFAC-a.

Zašto je Dragan Stanković sankcionisan?

Dragan Stanković se također našao na crnoj listi SAD.

Stanković je direktor Uprave za geodetske i imovinsko- pravne poslove Republike Srpske.

Kao vršilac dužnosti direktora, a kasnije i direktora Uprave za geodetske i imovinsko- pravne poslove Republike Srpske (RUGIP), državljanin BiH Dragan Stanković (Stanković) vodio je agenciju odgovornu za Zakon o nepokretnoj imovini RS iz aprila 2022. godine koji je direktno doveo u pitanje ustavni poredak BiH, koji podriva Dejton Mirovni sporazum.

Kako je utvrđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom iz 1995. godine, koji uključuje današnji ustav BiH i koji nastavlja biti osnova za strukturu vlasti u BiH, BiH se sastoji od dva entiteta: Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) i Republike Srpske.

Zakonom o imovini RS pokušana je uzurpacija državne vlasti BiH nad državnom imovinom koja se nalazi u RS kršeći odluke Ustavnog suda BiH, Ustav BiH i zabranu raspolaganja državnom imovinom iz 2005. koju je nametnuo Ured visokog predstavnika.

Stanković je u svojim javnim izjavama o imovinskom zakonu koji su podsjećali na one predsjednika RS-a pod sankcijama SAD Milorada Dodika i drugih lidera RS-a, tvrdio da država nema nadležnost nad nepokretnom imovinom koja se nalazi u RS-u.

Ustavni sud BiH je 22. septembra 2022. godine zaključio da je imovinski zakon, kao i njegovi prethodnici, u suprotnosti sa Ustavom BiH, koji je u cijelosti priložen kao Aneks IV Dejtonskog mirovnog sporazuma.

OFAC danas imenuje Stankovića na osnovu E. O. 14033 da je odgovoran ili saučesnik, ili da je direktno ili indirektno učestvovao u činu koji je opstruirao ili prijetio provedbi Dejtonskog mirovnog sporazuma“, navodi se iz OFAC-a.

Zašto je Osman Mehmedagić sankcionisan?

Osman Mehmedagić, poznatiji kao Osmica, o čemu smo u više navrata pisali danas, također se našao na crnoj listi SAD.

Mehmedagić je, kako se navodi, iskoristio svoj položaj, prijetnje i veze da potakne kandidate iz Osmorke, grupe bošnjačkih i građanskih stranaka iz BiH, da podrži SDA.

Postoje i vjerodostojne informacije da je Mehmedagić sarađivao sa kriminalnim mrežama kako bi obogatio sebe i svoju političku stranku.

U svom službenom svojstvu generalnog direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, državljanin BiH Osman ‘Osmica’ Mehmedagić zloupotrijebio je državnu telekomunikacionu kompaniju u korist Stranke demokratske akcije (SDA), jedne od najvećih političkih stranaka u BiH.

Mehmedagić je koristio državnu telekomunikacionu kompaniju BH Telecom za prikupljanje mobilnih aktivnosti od bh. političara koji nisu povezani sa SDA.

Mehmedagić je također dao instrukcije jednom pojedincu da nadgleda vladinog zvaničnika povezanog s opozicionom strankom iz entiteta RS.

OFAC danas imenuje Mehmedagića na osnovu E. O. 14033 za saučesništvo u korupciji u vezi sa zapadnim Balkanom, ili direktno ili indirektno uključeno u korupciju, uključujući korupciju od strane, u ime ili na drugi način povezanu s vladom na zapadnom Balkanu, ili sadašnjeg ili bivšeg vladinog službenika na bilo kojem nivou vlasti na Zapadnom Balkanu, kao što je pronevjera javne imovine, eksproprijacija privatne imovine za ličnu dobit ili političke svrhe, ili podmićivanje“, navodi se.

Mehmedagić poznatiji kao Osmica, inače blizak vrhu Stranke demokratske akcije, godinama se dovodi u vezu sa nezakonitim aktivnostima, a osporava mu se i validnost fakultetske diplome.

Mnogi smatraju da je upravo on preko OSA-e predvodio “duboku državu”.

Osmica se tako danas pridružio Fadilu Novaliću, Diani Kajmanović, Miloradu Dodiku i drugima.

Podsjetimo, Vijeće ministara BiH je na sjednici sjednici 23. februara imenovalo je Almira Džuvu za novog direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA).

Time je zvanično prestao mandat Osmana Mehmedagića.