Energoinvest d.d. Sarajevo je na osnovu novodostavljene cijene prirodnog gasa od ruskog isporučioca Gazprom Exporta, primljene 4. aprila, izvršio rekalkulaciju troškova i cijene prirodnog gasa za tarifne kupce koju odobrava Vlada FBiH.
Zahtjev za korekciju cijene prirodnog gasa se danas dostavlja Vladi, a sumarno rezultira sa ukupnim smanjenjem cijene prirodnog gasa od 12,53 posto u odnosu na cijenu iz prethodnog kvartala.
“Ukoliko Vlada FBiH odobri navedeni zahtjev, nova prodajna cijena prirodnog gasa prema distributeru Sarajevogas iznosiće 0,866 KM/m3 u odnosu na cijenu iz prethodnog kvartala koja je iznosila 0,990 KM/m3, i primjenjivaće se od 1. aprila ove godine”, navode iz Energoinvesta.
Na sniženje cijene prirodnog gasa, kako dodaju, uticao je kvartalni pad cijene naftnih derivata koji utiču na formiranje proizvođačkih cijena prirodnog gasa.
Također je došlo do blagog trenda pada vrijednosti USD u odnosu na EUR i KM, što je sumarno rezultiralo navedenim sniženjem.
“Očekujemo da će i distributer Sarajevogas, kao i Toplane izvršiti sniženje cijena prema građanstvu u gore navedenom iznosu”, saopćeno je iz Energoinvesta Sarajevo.
Ministar Bečarević odgovorio Energoinvestu: “Objavite ruske fakture za februar ili mart”
Ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Almir Bečarević, osvrnuo se na jučerašnje obraćanje preduzeća Energoinvest.
Energoinvest se oglasio povodom inicijative za smanjenje cijene prirodnog gasa koju je ovo ministarstvo pokrenulo prema Vladi FBiH.
“Odbor za energetiku PD Parlamenta FBiH je u 2021. godini zatražio od Energoinvesta dostavu fakture, a nakon prelaska na Turski tok. Koliko mi je poznato, faktura nikada nije dostavljena. Zašto?”, kazao je.
U svom saopćenju je naveo kako je Ured za reviziju u FBiH je sačinio izvještaj o finansijskoj reviziji Energoinvesta u 2021. godini, u kojem vrijednost gasa koji je Energoinvest isporučio svojim kupcima iznosi cca 108 miliona KM, a u isto vrijeme nabavna vrijednost tog gasa iznosi 102 miliona KM.
“Energoinvest je te 2021. godine zadužen da samostalno snabdijeva potrošače gasa u FBiH i samo za pola godine razlika u cijeni Energoinvesta iznosila je cca 6 miliona KM.
Energoinvest je kroz godine, odnosno decenije, imao uvozničku proviziju od 1 posto, a na ovoj razlici u cijeni vidimo da je taj procenat povećan, a da odluka Vlade FBiH o promjeni uvozničke provizije nije promijenjena.
Na sve ono što je Energoinvest prokomentarisao u svom odgovoru, mogu reći samo jedno – objavite rusku fakturu za februar ili mart i obavijest o promjeni ruske cijene za II kvartal 2023.godine.
Nakon toga ćemo zajedno pred kamerama računati razliku u cijeni”, oštro je odgovorio Bečarević.
Na kraju svog saopćenja je kazao kako ovaj potez ministarstva je isključivo da bi zaštitili potrošače prirodnog gasa.
Dodao je kako je cilj da cijena gasa bude što manja.
“To će svakako povećati broj korisnika ovog energenta što će u velikoj mjeri doprinijeti i poboljšanju kvalitete zraka u Sarajevu i okolini te smanjiti upotrebu ekološki neprihvatljivih energenata”, kaže se u odgovoru ministra Bečarevića preduzeću Energoinvest.
Energoinvest odgovorio Bečareviću: “Vaš zahtjev za sniženje cijena plina je nerealan”
Podsjetimo, Energoinvest se oglasio u vezi sa zahtjevom za sniženje cijene prirodnog gasa, koji je uputio kantonalni ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Almir Bečarević.
“Javnosti je poznato da je Energoinvest odavno prestao reagovati na istupanja Almira Bečarevića, koji se u medijima najčešće oglašavao o pitanjima u sektoru snabdjevanja prirodnim gasom. S obzirom na to da se u ovom slučaju Almir Bečarević obraća medijima u svojstvu kantonalnog ministra, pri čemu se suština njegovog obraćanja odnosi na poslovanje Energoinvesta i, nažalost, iznošenje proizvoljnih zaključaka i nerealnih prijedloga, Energoinvest je dužan reagovati ovim saopštenjem“, naveli su iz kompanije.
Podsjećaju da se kantronalni ministar 3. aprila 2023. godine obratio Federalnom ministarstvu energetike industrije i rudarstva i Ministarstvu trgovine FBiH sa zahtjevom za sniženjem cijene prirodnog gasa za 30 posto, “bez navođenja tržišnog, odnosno ekonomskog osnova za ovakav zahtjev”.
“Kako se ovakvim istupanjima koja su, naravno, iz pozicije krajnjih korisnika poželjna, ali nažalost nerealna i potencijalno unose zablude u javnosti, Energoinvest navodi sljedeće: Prirodni gas je uvozni resurs na čiju cijenu prevashodno utječe tržišna cijena ovog energenta na međunarodnom tržištu na isti način kako na cijenu tečnih fosilnih goriva utječe cijena barela nafte, kao uostalom i desetine drugih uvoznih i berzanskih roba“, navode iz Energoinvesta.
Također, kada je riječ o cijeni prirodnog gasa za krajnjeg kupca potrebno je znati da se od momenta kupovine i uvoza gasa od Energoinvesta na osnovnu cijenu obračunava još sedam troškovnih stavki od kojih su najveće trošak PDV-a, troškovi transporta kroz BiH od tri transportera te troškovi distributera Sarajevogas.
“Ovome treba dodati i utjecaj promjene kursne razlike dolara/KM, bankarski troškovi kao i potrebne korekcije po osnovu kalorijske vrijednosti isporučenog plina.
Struktura ovih troškova je poznata i isti su zakonski propisani ili se odobravaju od nadležnih ministarstava, federalnih i kantonalnih, odnosno Agencije iz RS“, navodi se u saopćenju.
Ističu da je fokusiranje kantonalnog ministra na navodnu visoku cijenu usluga Energoinvesta sasvim paušalno, jer svi spomenuti učesnici imaju značajno veće učešće u cijeni gasa od učešća Energoinvesta, što je jasno demonstrirano na zajedničkim sastancima federalnog i kantonalnog ministarstva s učesnicima u gasnom poslu.
“Upravo je indikativan primjer sniženja cijena prirodnog gasa u prethodnom kvartalu kada je Energoinvest spustio cijenu gasa kupcima, uključivo i Sarajevogas/Toplane od 9,6 posto, da bi ova dva kantonalna preduzeća izvršila smanjenje cijena prema krajnjim kupcima za 8,9 posto, odnosno u slučaju Toplana za šest posto“, poručili su iz Energovinesta.
U zaključku ističu da cijenu prirodnog gasa koju Energoinvest kao snabdjevač obračunava, odobrava Vlada FBiH na bazi predočenog zahtjeva sa svim kalkulativnim stavkama.
“Stoga prijedlog kantonalnog ministra da Federalno ministarstvo samoinicijativno donese odluku o drastičnom i nerealnom sniženju cijene prirodnog gasa za 30 posto može dovesti samo do obustave isporuke gasa, jer je zakonska obaveza svih privrednih društava u ovoj zemlji pa i Energoinvesta da ne smiju ulaziti u poslovne aranžmane s unaprijed poznatim negativnim i štetnim finansijskim ishodima“, poručili su iz kompanije.
U skladu s navedenim, Energoinvest će i ovog tromjesječja, koje započinje od 1. aprila 2023. godine, dostaviti prijedlog Vladi FBiH radi odobrenja nove realne cijene prirodnog gasa, nakon što je dobiju od Gazproma.
Nadalje, poručuju da je i pri sadašnjoj cijeni prirodnog gasa energetska vrijednost tj. cijena 1 kwh dobijena iz prirodnog gasa jeftnija od cijene 1kwh električne energije (srednja tarifa za 25 posto0 jeftinije) kao i cijene 1kwh dobijene iz tečnih fosilnih goriva.
“Opaske kantonalnog ministra o poslovnom bilansu Energoinvesta nisu nam sasvim jasne. Možemo samo potvrditi da je poslovni bilans Energoinvesta u 2022. godini pozitivan, da se prihodi iskazani u bilansu a koji se odnose na domaće tržište, na šta se i fokusira kantonalni ministar, u najvećem obimu odnose na poslove s gasom, što je situacija koja se u pogledu iznosa u bilansima Energoinvesta iskazuju već više desetina godina.
Bojimo se da je kantonalni ministar pomiješao pojmove prihoda od profita, odnosno pozitivnog ostatka. U vezi s poslovnim bilansom, zadovoljstvo nam je podsjetiti ministra da Energoinvest u ovom trenutku uspješno realizuje poslove, osim u BiH, također i u Alžiru, Tanzaniji, Albaniji i Sjevernoj Makedoniji.
Stoga zaključujemo da se radi o svjesnoj namjeri kantonalnog ministra da izvrši atak na Energoinvest čiji će motivi i razlozi biti jasno poznati i prezentirani javnosti uskoro“, zaključuje se u saopćenju Energoinvesta.