Od 2018. godine do danas Služba za poslove sa strancima u BiH je registrovala više od 62.000 migranata od kojih je 59.000 izrazilo namjeru za traženje međunarodne zaštite u BiH, ali manje od tri posto ih podnijelo zahtjeve, rekao je za N1 zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima Mirsad Buzar.
Istakao je kako su ih sve obradili i uzeli im biometrijske podatke, ali da oni BiH vide kao tranzitnu zemlju koju žele što prije napustiti. Kazao je kako je poredeći s tim ukupnim brojem vrlo mali broj onih migranta koji svojim nezakonitim djelovanjem i ponašanjem narušavaju sigurnosnu situaciju.
Govoreći o Sporazumu o readmisiji, kazao je kako je BiH u protekle dvije godine prihvatila 1.500 stranih državljana od Hrvatske te su proveli dalji postupak procesuiranja i vraćanja u matične zemlje.
“Regionalna saradnja je jako bitna i potrebno je postaviti jednake standarde. Prošle sedmice je održana jedna ministarska konferencija kojoj su prisustvovale zemlje zapadnog Balkana na kojoj je razmatrana problematika ilegalne migracije. Istaknuta je potreba jačanja regionalne saradnje posebno u kontekstu zaštite granice, borbe protiv krijumčarenja i jačanje razmjene informacija kroz uspostavljanje jedne platforme na osnovu koje bi nadležne agencije zemalja tranzita i EU mogle na efikasniji način razmjenjivati podatke kako bi se što spremnije suprotstavili ovom fenomenu”, rekao je Buzar.
Kazao je kako se Služba suočava sa širokim spektrom problema kada je u pitanju upravljanje migrantskom krizom, prije svega zbog toga što ne mogu uspostaviti komunikaciju s migrantima jer nemaju prevodioce koji govore rijetke jezike zemalja iz kojih dolaze. Također, naglasio je kako nekada daju lažne podatke.
“Recimo ako su Marokanci kažu da su Alžirci, ili Pakistanci da su Afganistanci. Pokušavaju obmanuti nadležne organe kako ne bi utvrdili njihov identitet i dalju saradnju koju ostvarujemo sa zemljom njihovog porijekla. Uprkos svemu fokusirani smo na prikupljanje informacija i dokaza iz koje zemlje su ušli migranti u BiH kako bi pokrenuli postupak readmisije i vratili ih u zemlju iz koje su ušli u BiH”, kazao je Buzar.
Govoreći u Newsroomu kazao je kako je koronavirus zaustavio migracije zbog mjera koje su zemlje poduzele kako bi spriječile širenje ovog virusa, te da je upravo pandemija pokazala kako zemlje mogu sarađivati i na polju migracija i zajedničkim mjerama upravljati migrantskom krizom.
“Problem BiH je što se nalazi pred vratima EU i zbog toga se migranti, iako ne žele, duže zadržavaju u BiH. Služba ima 16 terenskih centara širom BiH, a jedan je i u Bihaću. Imamo izuzetnu saradnju s MUP-om USK i kolegama iz GP-a te drugih nadležnih agencija poput SIPA-e i OSA-e. Pokušavamo zajednički iznaći najbolja rješenja i poduzimamo mjere koje su iz okvira naše nadležnosti”, zaključio je Buzar.