Potpredsjednica FBiH, Melika Mahmutbegović, je povodom Europskog dana jezika naglasila da je jezik neotuđivo pravo čovjeka, te apelovala na visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Valentina Inzka, da se odazove apelima roditelja iz mjesta Liplje, u ime Evrope i međunarodne zajednice koju predstavlja.
Europski dan jezika je proglasilo Vijeće Europe, a prvi pu je održan 2001. godine u Europskoj godini jezika.
Potpredsjednica Federacije Bosne i Hercegovine Melika Mahmutbegović uputila je poruku javnosti povodom 26. septembra, Europskog dana jezika.
Mahmutbegović kaže da je ovaj dan prilika za podizanje svijesti o širokom spektru jezika u Europi, te promicanje kulturne i jezične raznolikosti, poticanje ljudi svih uzrasta na učenje jezika.
“Ovo je od posebne važnosti za Bosnu i Hercegovinu, gdje se već stoljećima živi multikulturalizam i vjerski pluralizam ali, istovremeno, i osjećanje povezanosti sa našom zajedničkom domovinom u kojoj mora biti mjesta za sve naše vrijednosti. Povodom Evropskog dana jezika u našim mislima su učenici i njihovi roditelji iz bosanskohercegovačkog entiteta RS, koji su već godinama diskriminirani upravo po osnovu svog materinjeg, bosanskog jezika”, istaknula je.
Podsjetila je da se i dalje djeci u mjestu Liplje kod Zvornika i drugim gradovima u tom dijelu države Bosne i Hercegovine zabranjuje nazivanje jezika njegovim historijskim imenom, te da se iz neobjašnjivih razloga koriste druge vrste jezičke nominacije poput “jezika bošnjačkog naroda” i sličnih naziva koje historija ove zemlje, praksa i nauka ne poznaju.
“I to, paradoksalno, u zemlji u kojoj se, prema popisu iz 2013. godine, skoro 53 posto građana ove zemlje, dakle, više nego je pojedinačno pripadnika bilo koje etničke skupine u Bosni i Hercegovini, uključujući i Bošnjake, izjasnilo da govori upravo njihov – bosanski jezik! “, istakla je Mahmutbegović.
Smatra da je nedopustivo da u 21. stoljeću djeca moraju bojkotirati nastavu da bi zaštitila svoje osnovno ljudsko pravo na svoj maternji jezik. Apeliovala je na visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, g. Valenzina Inzka da se odazove apelima roditelja iz mjesta Liplje, u ime Evrope i međunarodne zajednice koju predstavlja.
Ističe da je jednako nedopustiva diskriminacija srpskog jezika u pojedinim dijelovima Federacije BiH, te apeluje na sve predstavnike vlasti da promiču kulturne i jezične raznolikosti, međusobno upoznavanje i povezivanje.
“Apeliram na sve predstavnike vlasti u Bosni i Hercegovini, na svim razinama, da u duhu evropskih vrijednosti, ali i najljepših bosanskih tradicija, promičemo kulturne i jezične raznolikosti, međusobno upoznavanje i povezivanje. Jezik je osnovni komunikacijski alat ljudske komunikacije, i on mora služiti isključivo za povezivanje, a nikako razdvajanje ljudi. Duboko vjerujemo da samo tako možemo graditi bolju, ljepšu i sretniju Bosnu i Hercegovinu, državu svih nas Bosanaca i Hercegovaca.”, napisala je.