Nakon dvije pauze i žestoke rasprave između vijećnika Srđana Srdića i Dragan Stevanovića, nastavljena je konstituirajuća sjednica Gradskog vijeća Grada Sarajeva na kojem bi trebalo biti izabrano rukovodstvo Vijeća. Kandidat Srđan Srdić je odustao od kandidature.
Nezavisni kandidat Srđan Srdić na sjednici Gradskog vijeća kazao je da nije krivac za ishod jučerašnje sjednice, te je molio da se Bogić Bogićević vrati na mjesto kandidata za gradonačelnika.
“Želim da obavijestim javnost da povlačim svoju kandidaturu za mjesto predsjedavajućeg. U medijima stoji da je Srđan Srdić jedan od krivaca zaštio Bogić Bogićević nije izabran. Na prošloj sjednici donijeli ste 18 potpisa. Mogli ste izabrati gospodina Ademovića.
Ja sam dobio pet glasova, matematički gledajući, nije nikakvo ugrožavanje. Molim vas, vratite gospodina Bogićevića, ako treba na koljenima ću moliti. Osam ljudi vas je prevarilo u vašim redovima. Neka je na obraz i čast onima koji su mene optužili”, naveo je Srdić.
Podsjećamo, prema dogovoru koalicionih partnera, za predsjedavajućeg Gradskog vijeća trebao je biti imenovan Jasmin Ademović (NiP), što znači da ne bi bilo smetnji za izbor Bogićevića kao gradonačelnika.
Pojavio se prijedlog da na čelo Gradskog vijeća dođe Srđan Srdić, koji se izjašnjava kao Srbin, što znači da Bogićević ne bi mogao biti izabran, jer su pripadnici istog konstitutivnog naroda.
SDP, NiP i NS su u saopštenju, nakon otkazivanja sjednice, naveli da su aktuelni gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka i Ibrahim Hadžibajrić, načelnik Općine Stari Grad u Sarajevu, na tajnom glasanju, na čelo Gradskog vijeća “pokušali dovesti Srđana Srdića sa ciljem rušenja našeg kandidata Bogića Bogićevića za gradonačelnika Sarajeva”.
“Otići ćemo svi da molimo gospodina Bogićevića da se vrati. Ja ću ako treba pasti na koljena pred njim” Srđan Srdić @N1infoSA pic.twitter.com/szeeTUCuOR
— Semir Mustafić (@MustaficSemir) March 26, 2021
Predsjednik NiP-a Elmedin Konaković je na svom Facebook profilu napisao da je podnio krivičnu prijavu protiv Skake i Hadžibajrića.
Prema odredbama Statuta Grada Sarajeva Bošnjacima, Hrvatima i Srbima, kao konstitutivnim narodima, pojedinačno se garantuje minimum 20 posto mjesta u Gradskom vijeću, a Ostalim najmanje dva mjesta.
Gradonačelnik glavnog grada BiH se bira javnim glasanjem, a za izbor je potrebno petnaest glasova.