Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić potvrdio je na press konferenciji da ova stranka neće učestvovati u pregovorima o izmjenama Izbornog zakona i ustavnim promjenama, sve dok se ne deblokira državna vlast i povuku zkaljučci NSRS.
Smatra da su zaključci Narodne skupštine Republike Srpske plod međunarodnog pritiska, jer je ranije najavljivano da će se odmah donijeti zakoni o prijenosu nadležnosti s državne na entitetsku vlast.
Međutim, poručio je da je i to neprihvatljivo.
“Sada nisu doneseni zakoni, već zaključci koji će rezultirati zakonima i to je otvoreni udar na Bosnu i Hercegovinu. To je očito podrivanje institucija Bosne i Hercegovine te su to prvi koraci secesionističkog procesa. Neozbiljno je zabadanje glave u pijesak i praviti se kao da se ništa nije desilo“, istakao je Nikšić.
Pozvao je međunarodne institucije da i one daju doprinos u deblokadi državne vlasti i onemogućavanju prijenosa nadležnosti.
“Smatramo da ne postoje uslovi za razgovor o izmjenama Izbornog zakona i Ustava Bosne i Hercegovine. Naravno da će SDP učestvovati u svim aktivnostima u insituticijama koji će imati za temu ukidanje neustavnih odluka NSRS i deblokadu institucija Bosne i Hercegovine.
Tu ne zamrzavamo svoj status i dat ćemo svoj doprinos. Razgovor nema alternativu. Pažnja domaćih i međunarodnih aktera mora biti usmjerena na deblokadu državnih institucija i ukidanje zaključaka NSRS“, naglasio je.
Prema njegovim riječima, ova kriza je dostigla eskalaciju i ne vodi u dobrom pravcu.
Najavio je i da će SDP formirati svoj pravni tim koji će se pozabaviti ovim problemima. Također je pozvao pravosuđe da reaguje.
“Za nas je vrlo važno da insistiramo na pravnom odgovoru i intervencijama pravosudnih organa. Očekujemo njihovu reakciju. I SDP će formirati pravni tim koji će formulisati precizan odgovor. Jako je važno da rad pravosuđa bude oslobođen političkog pritiska i utjecaja. Mora se beskompromisno ući u borbu protiv kriminala. Taj obračun će sigurno pokrenuti druge procese u Bosni i Hercgovini“, ocijenio je predsjednik SDP-a.
Dodao je da su međunarodnoj zajednici zahvalni na onome što rade, ali da se očekuje veći angažman međunarodne zajednice, posebno visokog predstavnika na rješavanju ove krize.
Na pitanje o mogućnosti da se u Bosni i Hercegovini sljedeće godine ne održe Opći izbori kazao je kako BiH ne smije biti u situaciji da bude bez izbora.
“Naravno je da je moguće da neko izbore bojkotuje. To nije nepoznata situacija u svijetu“, naveo je.