Povodom početka zimskog školskog raspusta, te generalno nepovoljnog kvaliteta zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, JP Sarajevo je donijelo odluku o sniženju cijene povratne karte za “Sarajevsku žičaru”.
Sniženje se odnosi na osobe sa prebivalištem u Bosni i Hercegovini.
Važno je naglasiti da će sniženje važiti za vremenski period od 6. do 31. januara 2022. godine kada će povratna karta za vožnju “Sarajevskom žičarom”, umjesto redovnih 6 KM, iznositi 4 KM.
Za dodatne informacije možete posjetiti web stranicu “Sarajevske žičare”.
Kvalitet zraka već danas poboljšan
Usljed promjene vremenskih prilika značajno je poboljšan kvalitet zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, koji je proteklih dana bio među najzagađenijim gradovima u svijetu.
Prema mjerenjima jutros u 8:00 sati kvalitet zraka jutros je dobar, a izmjereni indeks kvaliteta zraka iznosio je 21.
Na pojedinim mjernim stanicama indeks kvaliteta zraka kreće se od 0 na Otoci, do 20 i 21 na mjernim stanicama Ambasada SAD-a i Ilidža.
Indeks kvaliteta zraka temelji se na mjerenju čestica ( PM2.5 i PM10), ozona (O3), dušikovog dioksida (NO2), sumpornog dioksida (SO2) i emisije ugljičnog monoksida (CO).
U proteklih sedam dana kvalitet zraka u Sarajevu bio je vrlo nezdrav i nezdrav, indeks kvaliteta zraka kretao se od 168, koliko je izmjereno 29. decembra, do 230, koliko je iznosio 2. januara kada je u zraku registrovana koncentracija PM2.5 čestica u zraku od 180, prema podacima portala ekoakcija.org.
PM2,5 čestice nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva (ispušni plinovi iz automobila, grijanje na drva ili ugljen i sl.), a sastoje se uglavnom od sulfata, nitrata, amonijaka, organskog i elementarnog ugljika, teških metala, poput olova, mangana, bakra, kadmija, cinka, nikla, vanadija i kroma.
Njihov je promjer otprilike tri posto promjera dlake kose, a kad njihova koncentracija poraste više od dopuštenih 25 mikrograma po metru kubnom (μg/m3) u kalendarskoj godini i kad prodru duboko u pluća, prema istraživanjima medicinskih stručnjaka, mogu uzrokovati niz problema, od otežanog disanja do peckanja očiju, pa i težih posljedica.