Ljekar koji radi u bolnici u Wuhanu u Kini preminuo je nakon što se zarazio koronavirusom.
Kineska globalna televizijska mreža podijelila je vijest u tvitu navodeći da je ljekar 62-godišnji Liang Wudong.
Liang Wudong, a doctor at Hubei Xinhua Hospital who had been at the front line of the #CoronavirusOutbreak battle in Wuhan, dies from the virus at age 62. pic.twitter.com/W6RmzLnioS
— CGTN (@CGTNOfficial) January 25, 2020
Ukupni broj smrtnih slučajeva porastao je na 41 nakon još 15 smrtnih slučajeva u provinciji Hubei – gdje je epidemija i buknula.
Zdravstveni zvaničnici se bore da zadrže virus i danas u Kini postoji više od 1.200 potvrđenih slučajeva. Virus se proširio i u Europu, sa tri potvrđena slučaja u Francuskoj. Australija je također potvrdila nekoliko slučajeva.
Prema Guardianu, 14 ljudi u Velikoj Britaniji testirano je na koronavirus, ali svi su se testovi vratili negativno.
Virus – koji je nauci do sada bio nepoznat – zapažen je po svojoj sličnosti sa SARS-om (Teškim akutnim respiratornim sindromom), zbog kojeg su u periodu od 2002. do 2003. preminule 774 osobe.
Čini se da simptomi počinju temperaturom, praćenom kašljem i kratkoćom daha. Za sada nema vakcine ili lijeka.
Wuhan je u karantinu od srijede, a u gradu se ubrzano gradi nova bolnica s 1.000 kreveta, a lokalne vijesti javljaju da bi bolnica mogla biti u upotrebi već 3. februara.
#China Video from #Wuhan filmed by a local citizen; he filmed the makeshift tents in a Wuhan hospital to quarantine and treat the patients of #WuhanPneumonia
His comments:
– #WuhanPneumonia is much more serious than anyone has imagined
– It looks like Biohazard (game/movie) pic.twitter.com/aOtCWIyVaK— W. B. Yeats (@WBYeats1865) January 22, 2020
Sumnja se da bi životinje, poput voćnih šišmiša ili zmija mogle biti glavni izvor epidemije.
Svjetska zdravstvena organizacija izvijestila je da je veletržnica morske hrane Huanan u gradu Wuhan zatvorena 1. januara 2020. zbog ekoloških saniteta i dezinfekcije.
“Već znamo da je bolest nastala s tržišta koje je obavljalo ilegalnu transakciju divljih životinja. To bi mogao biti uzrok, pa bi se bolest mogla nalaziti na životinji, a potom bi se sa ove životinje prenosila na čovjeka”, napisao je direktor kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti u izvještaju koji je objavio Rappler.