Početkom sezone grijanja u isto vrijeme počinje i borba između parova za moć kontrole nad prekidačima termostata. Pri tome žene budu obično u ulozi onih koji preferiraju nešto višu temperaturu.
Statistika britanske kompanije koja se bavi postavljanjem i održavanjem bojlera i termostata Corgi Homeplan pokazala je kako se upravo zbog tog problema prepire jako puno parova. Tačnije, brojčano izraženo, čak četrdeset posto žena potajno podiže temperaturu na termostatu svom partneru iza leđa, prenosi Geek.hr.
Za te navedene podatke postoji i naučno objašnjenje. Naime, prema studiji koju su 2015. proveli nizozemski naučnici, ona idealna sobna temperatura za žene bi trebala iznositi između 24 i 25 stepeni Celzijusa, a to je ujedno za 2 i po stepena više nego što bi trebalo biti kada su muškarci u pitanju.
Iako je tjelesna temperatura žena i muškaraca u stvari približna, percepcija temperature ipak ovisi o koži, a ona je kod žena malo niža. Druga studija je pokazala kako je prosječna temperatura ženskih ruku koje su izložene hladnoći gotovo tri stepena niža nego kod muškaraca.
Onaj faktor koji doprinosi razlikama je i ženski hormon estrogen koji čini krv gušćom, usporavajući njen protok prema krvnim žilicama u onim dijelovima tijela poput prstiju na rukama i nogama, zbog čega onda udovi postaju hladniji.
Grupa naučnika je još ranije dokazala kako je ženama hladnije za vrijeme ovulacije, jer je tada ipak nivo estrogena u njihovom organizmu viši nego što je to uobičajeno.
Metabolizam također ima bitnu ulogu kad je u pitanju osjećaj topline. Žene, naime, imaju nižu metaboličku stopu od muškaraca, tj. metabolizam je usporeniji kod njih nego muškarcima. To se događa zato što muškarci imaju veći postotak mišićne mase, a koja onda utječe na brži bazalni metabolizam.
Usto je kod njih i sama cirkulacija krvi brža zbog čega im je i organizam zagrijaniji, a kao posljedica svega toga im je onda manje hladno nego ženama.