Lejla Jakubović je uspješna tridesetogodišnja profesorica klavira iz Sarajeva, koju je akademski put odveo nešto istočnije od njene zemlje porijekla, pa je tako pet godina živjela i studirala u Istanbulu, te u Bosnu i Hercegovinu donijela ogromno i neprocjenjivo iskustvo.
Za sebe kaže da se bavi profesijom koja ispunjava svaki dio njenog života, a osim što je aktivno koncertirala tokom studija, kao klavirski pratilac i solista, navodi i da je sarađivala sa umjetnicima iz Turske, Bugarske i Makedonije, što joj je pružilo nova iskustva i lijepu saradnju.
U razgovoru za Sarajevsku seharu, objasnila je na koji način joj je odlazak u Tursku promijenio život, te na kakve je izazove nailazila, obzirom da je bila jedina Bosanka na Mimar Sinan Univerzitetu.
“Svakako da mi je odlazak u Tursku promijenio život. Nekada se pitam kako bi bilo da je moj put bio drugačiji, da li bih stekla približno veliko iskustvo kao sada, nakon svih godina provedenih, a ukupno sam živjela pet godina u Istanbulu”.
“Učenje turskog jezika samo po sebi je bilo izuzetno zahtjevno i intenzivno, kao i pohađanje master studija na turskom jeziku nakon samo osam mjeseci intenzivnog učenja jezika. To su zaista bili testovi na putu kojeg sam svjesno odabrala, puni izazova i čari boravka u drugoj zemlji sa studentima iz cijelog svijeta”, kazala je Lejla.
Dodaje da je bila jedina Bosanka na Univerzitetu Mimar Sinan.
“Ja sam bila jedina Bosanka na Univerzitetu Mimar Sinan i nije bilo lako izraziti sve što mislim i osjećam na jeziku koji do tada uopšte nisam poznavala, iako su profesori djelimično dozvoljavali korištenje engleskog jezika, master tezu sam pisala i branila na turskom jeziku“, objašnjava Jakubović.
U nastavku razgovora, pravi komparaciju između studiranja u Bosni i Hercegovini i Turskoj, te ističe koliko se na turskim univerzitetima pridaje veći značaj stranim jezicima.
“Ja sam prijatno iznenađena iskustvom u Istanbulu, jer sam bila dio prestižnog univerziteta kakav je Mimar Sinan i imala priliku da radim sa profesorima koji su izuzetno uspješni. Također su imali priliku za školovanje u inostranstvu tako da je atmosfera uvijek radna i puno se pažnje posvećuje obrazovanju, čitanju i izučavanju literature ne samo na engleskom, nego i na francuskom i njemačkom jeziku.
Pojasnila nam je da je za upis na doktorski studij na ovom univerzitet potrebno znati engleski, turski i još jedan strani jezik.
“Naprimjer, za upis na doktorski studij na Mimar Sinan Univerzitetu, osim engleskog i turskog trebali bi da znate barem još jedan jezik kako biste mogli pratiti literaturu i biti u korak sa svim informacijama vezanim za tu oblast. Ja sam završila klavirski smjer u klasi prof. Zorana Jančića i bila mi je izuzetna čast biti njegovim studentom”.
“Kada pravite neku komparaciju, nemojte zaboraviti da ćete naučiti onoliko koliko izučavate materiju, a dobar profesor će vam uvijek dati relevantne smjernice za vaše izučavanje“, napominje profesorica Jakubović.
Obzirom da je marljivost osobina uspješnih, posao nikada ne prestaje. Uz dobar plan, uspjeh je neminovan. A kako navodi profesorica Jakubović, u pripremi su dva koncerta, koji bi se trebali održati u Turskoj.
“Trenutno pripremam dva koncerta sa kolegicom i pijanisticom Dženanom Šehanović Sarajlić, s kojom pripremam repertoar četveroručno, koji bi se trebao održati u Istanbulu u aprilu, kao i drugi koncert sa kolegom iz Turske, Ozcan Sonmezom koji je ujedno i kompozitor i profesor na Maltepe Univerzitetu u Istanbulu”.
“Na koncertu bi svirali njegovo djelo za dva klavira ‘Immigrant Rhapsody’ koje je već svirano za klavir i orkestar u Moldaviji, a premijerno za dva klavira bi ga izveli u Hoş Atölye 21. aprila. Osim toga na istom koncertu bih svirala i Griegov koncert za klavir i orkestar u izvedbi za dva klavira“, pojasnila je 30-ogodišnja profesorica klavira.
Na pitanje šta bi poručila mladima, koji iz mnogih razloga nisu dovoljno hrabri da spakuju kofere i odu na studij u drugu zemlju, profesorica Lejla kaže da ukoliko imaju dovoljno jaku želju da studiraju u inostranstvu, da to i urade.
“Boravkom u inostranstvu naučit ćete jako puno o novoj kulturi, načinu života i osjetiti sve ljepote koje samo lokalci mogu vidjeti u gradu u kojem žive“, poručila je Jakubović.
Pitali smo je o sve većem trendu među mladim osobama da žele studirati van Bosne i Hercegovine, kao i zašto smatra da mladi to žele.
“Žele da iskuse drugačiji pristup u radu, educiraju se kroz nove metode u obrazovanju koje su zanimljive ne samo studentima iz BiH, nego i studentima širom svijeta. U inostranstvu se jako puno posvećuje pažnja i praktičnom kao i teoretskom dijelu ispita, koji je, svakako neophodan ali kod nas manje primjenjiv. Svaka promjena u edukaciji je dobra i može, u svakom slučaju, donijeti samo pozitivnu energiju za dalji rad”, zaključila je Lejla.